Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prodej aut ve Francii, Itálii a Španělsku výrazně stoupl

Ekonomika

  7:00
PAŘÍŽ/ŘÍM/MADRID - Prodej osobních automobilů ve Francii v prosinci klesl, za celý loňský rok se však poprvé od roku 2009 zvýšil. Španělský automobilový trh loni vykázal výrazný nárůst díky vládnímu programu na podporu poptávky, prodej aut stoupl rovněž v Itálii. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Zachovat kvalitní životní prostředí pro budoucí generace, to je dnes náš největší úkol. Peugeot k němu přistupuje velmi zodpovědně a uvádí mikro‑hybridní technologii e‑HDI: systém STOP & START nové generace. Tento systém automaticky vypne motor pokaždé, když vůz zastaví na delší dobu, například při čekání na červenou nebo při zastavení na značce STOP. foto: Peugeot

V prosinci bylo ve Francii registrováno 163 382 nových aut, což je o 6,8 procenta méně než ve stejném měsíci předchozího roku, uvedl tamní automobilový svaz CCFA. Podnikatelé i spotřebitelé totiž kvůli slabé ekonomice omezili nákupy dražších věcí, upozorňuje agentura Reuters. Prodej automobilky PSA Peugeot Citroën klesl o 9,6 procenta, prodej vozů Renault pak o 0,8 procenta.

Za celý rok 2014 se celkový počet registrací ve Francii zvýšil o 0,3 procenta na 1,8 milionu vozů. Mluvčí CCFA předpověděl, že v letošním roce zůstane prodej zhruba na loňské úrovni.

Prodej v Itálii stoupá

Italské ministerstvo dopravy v pátek oznámilo, že prodej aut v Itálii v prosinci stoupl o 2,4 procenta na 91 518 vozů. V celém loňském roce se prodej zvýšil o 4,2 procenta na 1,36 milionu vozů.

Ve Španělsku podle údajů svazu výrobců Anfac stoupl prodej aut v prosinci meziročně o 21,4 procenta. Trh těžil z prodloužení programu podpory prodeje aut s nízkými emisemi. Za celý rok se prodej zvýšil o 18,4 procenta na 855.308 vozů.

„(Španělský) automobilový trh zakončil rok nejsilnějším ročním růstem za 15 let,“ uvedl mluvčí svazu Anfac David Barrientos. Dodal, že vládní program podpory prodeje již zajistil trhu 16 měsíců růstu za sebou. Předpověděl, že pokud program zůstane v platnosti i během letošního roku, mohl by se prodej přiblížit milionu vozů.

Autoři: ,