Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prodej BMW je rekordní. Volkswagen utrpěl pokles

Ekonomika

  6:54
FRANKFURT NAD MOHANEM - Německá automobilka BMW zažila z hlediska prodeje nejlepší říjen ve své historii. Koncern Volkswagen v říjnu naopak zaznamenal nepatrný pokles prodeje u své vlajkové značky VW, a to mimo jiné kvůli slabší poptávce v Rusku. Za prvních deset měsíců roku byl ale prodej této značky rekordní.

Logo automobilky BMW. foto: Reuters

Společnost BMW, která je největším výrobcem luxusních automobilů na světě, oznámila, že její prodej v říjnu meziročně stoupl o 11,1 procenta na 184.297 vozů. „Jsme na dobré cestě k tomu, abychom v celém roce dodali přes dva miliony automobilů, a dosáhli tak nového rekordu v odbytu,“ uvedl člen představenstva automobilky Ian Robertson, který má na starosti prodej a marketing.

Za prvních deset měsíců letošního roku prodala společnost BMW přes 1,7 milionu vozů. V říjnu firma zvýšila prodej ve Spojených státech o osm procent, v Evropě o 11 procent a v Číně dokonce o 20 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Údaje o říjnovém prodeji již minulý týden zveřejnili klíčoví konkurenti Audi a Mercedes-Benz. Prodej Audi stoupl o 10,8 procenta na 146.200 vozů a Mercedes-Benz zvýšil prodej o 11,5 procenta na 140.941 vozů. Cílem obou automobilek je připravit ještě během tohoto desetiletí rivala BMW o vedoucí pozici na světovém trhu s luxusními vozy.

Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí koncernu Volkswagen. Ten dnes oznámil, že říjnový prodej jeho vlajkové značky VW meziročně klesl o 0,4 procenta na 517.400 vozů. V období od ledna do října nicméně prodej stoupl o 2,6 procenta na 5,08 milionu vozů. Poprvé tak již během prvních deseti měsíců roku pokořil pětimilionovou hranici.

„Vývoj v západní Evropě, kde se v příštích týdnech začne prodávat náš nový Passat, zůstává příznivý,“ řekl člen představenstva koncernu Christian Klingler, který je odpovědný za prodej. V Rusku, jehož ekonomika se potýká s negativními dopady ukrajinské krize, se však prodej značky VW v období od ledna do října propadl o více než pětinu. Výrazný pokles zaznamenala značka také ve Spojených státech.

PSALI JSME:

Údaje o souhrnném prodeji všech koncernových značek zveřejní Volkswagen později. Škoda Auto již v pondělí oznámila, že její dodávky zákazníkům v říjnu vzrostly o 8,6 procenta na 91.000 vozů. To představuje nejlepší říjnový výsledek v historii podniku.

Volkswagen je z hlediska prodeje největší automobilkou v Evropě a nejpozději do roku 2018 se hodlá stát největší automobilkou na světě. Podle srpnové studie institutu Center of Automotive Management (CAM) by automobilka mohla tento cíl splnit už letos.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...