Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prodej bytů se prudce rozjel, nižší daň láká

Ekonomika

  8:04
PRAHA - Zájem o nové bydlení v Praze dramaticky vzrostl. Od ledna do září se prodalo 2492 bytů, téměř tolik jako za celý loňský rok. Uvádí to nejnovější statistiky developerské firmy Ekospol.
Nové byty - ilustrační foto.

Nové byty - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

"Předpokládáme, že letošní prodej velkých developerů převýší tři a půl tisíce jednotek," řekl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

INFOGRAFIKA

Jen od července do září se v Praze prodalo celkem 988 nových bytů. To bylo o dvě stovky více než v jakémkoli jiném čtvrtletí od poloviny roku 2008. Ve čtvrtém čtvrtletí se očekává překročení hranice jednoho tisíce nových bytů.

Aktuální statistiky vývoje v celé republice zatím nejsou k dispozici. Praha je ale nejvýznamnější, staví se tu dvě třetiny všech rezidenčních developerských projektů v zemi.

Hlavní příčinou rostoucí poptávky je ohlášené zvýšení DPH od ledna 2012. Místo deseti procent se bude k cenám bytů účtovat 14 procent. To znamená, že byt za tři miliony bude o sto tisíc korun dražší.

Slevy a nízké úroky hypoték

Vedle obav z vyšší daně přispívají k růstu prodeje i slevy, které developeři poskytují. V příštím roce už pro slevy nebude prostor. "Nově nabízené byty v Praze jsou nyní na svém cenovém dně. Zvýšení DPH se ve většině lokalit nutně promítne do jejich cen," připomíná Dušan Kunovský, generální ředitel firmy Central Group.

ČTĚTE TAKÉ:

"Možná se najde prostor pro slevy u bytů v cenách kolem sedmdesáti tisíc korun za čtvereční metr," odhaduje Evžen Korec. Nové byty, které se nyní v Praze prodávají, stojí průměrně 40 až 45 tisíc korun za čtvereční metr. To představuje zhruba desetiprocentní marži, která umožňuje developerům připravovat další projekty.

"Pokud bude někdo v příštím roce slevovat, tak jen o procento, určitě ne o celá čtyři procenta. Nikdo nepůjde do rezidenční výstavby s marží šest procent," dodal šéf Ekospolu.

Prodeje nových bytů podporují i banky, které snižují úroky hypotečních úvěrů. Podle zjištění serveru Fincentrum Hypoindex klesla průměrná úroková sazba hypoték v srpnu na 4,09 procenta z červencových 4,14 procenta.

Letos nejvyšší byla v dubnu, a to 4,28 procenta. Snižování úroků se projevilo růstem poskytovaných hypoték. Zatímco loni v srpnu banky lidem půjčily 6,7 miliardy korun, letos 9,8 miliardy, o 46 procent více.

Na prodej je sedm tisíc bytů

Boom developeři předvídali už na začátku roku. Urychlili proto zahajování nových projektů. A zatím se jim to vyplácí. "Od ledna do srpna jsme prodali již 806 nových bytů, domů a parcel. To je oproti stejnému období předchozího roku nárůst o třetinu. Za celý rok očekáváme prodej 1400 nemovitostí," uvedl Dušan Kunovský.

Nejnovějšími přírůstky v nabídce firmy jsou projekty Barrandovská vyhlídka v Praze–Hlubočepích, Rezidence Bělohorská v Břevnově a další etapa Metropole Zličín. Loni Central Group prodal 959 bytů, rodinných domů a pozemků.

Zhruba pět set bytů, stejně jako loni, chce letos prodat developerská společnost Finep. "Našimi stěžejními projekty jsou Britská čtvrť ve Stodůlkách, Nová Harfa v Praze 9 a projekt v Hostivaři," řekla mluvčí společnosti Finep Petra Kopecká.

"Aktuálně má Ekospol v nabídce kolem pěti set nových bytů. Ve většině lokalit jde o druhou etapu projektů, první je doprodaná. V projektu Nový Park Písnice přibude sto bytů, v projektu Výhledy Barrandov zbývá už jen několik volných bytů, i když začneme stavět až v příštím roce. Zcela nově jsme zařadili projekt Viladomy Uhříněveská obora," dodal Evžen Korec.

Na konci srpna bylo v Praze na prodej 7300 nových bytů v developerských projektech. Z toho u čtrnácti set se ještě výstavba nezahájila a více než tři tisíce bytů se staví. Zbývajících 2600 bytů je již postaveno, ale kvůli vysokým cenám se prodávají jen pomalu.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat