Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Prodej ČEZ v Bulharsku uvázl. Skupina Inercom budí pochyby kvůli financování

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Plánovaný odchod polostátního energetického gigantu ČEZ z Bulharska nabírá zpoždění. Podle informací LN se prodej šesti tamních společností za více než 8 miliard korun zadrhl na pochybnostech v dozorčí radě ČEZ.

Ta měla na konci ledna prodej na návrh představenstva schválit. Finální posvěcení však neprošlo užším strategickým výborem dozorčí rady. Vyžádal si nový posudek, který prozkoumá nejen cenu prodeje, ale podle informací LN chce i otázku, zda ve výběrovém řízení bylo přistupováno ke všem zájemcům férově.

„Strategický výbor dozorčí rady přerušil projednávání tohoto bodu. Chce, aby u takto velkých transakcí existovaly tři posudky ocenění transakce. Dva posudky měla dozorčí rada k dispozici, do příštího zasedání byl zadán ještě jeden, který jí bude předložen,“ řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle informací LN z podkladů, které měla rada k dispozici, jednoznačně vyplývá, že kupujícím má být bulharská firma Inercom Bulgaria EAD. Dosud ČEZ odmítal jméno zájemce potvrdit s poukazem na důvěrnost probíhajících jednání.

Nejvíce otázek visí nad financováním obchodu. Až 4,5 miliardy korun mají na operaci poskytnout dvě společnosti, u nichž není zřejmé majetkové pozadí. Odklad rozhodnutí dává dozorčí radě ČEZ možnost tyto firmy prověřit. Peníze mají Inercomu poskytnout formou úvěru a částka 4,5 miliardy představuje více než polovinu kupní ceny.

Společnost je v Bulharsku málo známá

ČEZ v Bulharsku

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ubezpečil, že vedení podniku zajímá, jakým způsobem bude operace financována. „Bylo především v zájmu samotného vedení ČEZ, aby společnost, která předložila nejlepší nabídku, prokázala způsob financování včetně externích zdrojů. Tak se stalo a na poslední zasedání strategického výboru dozorčí rady bylo toto předloženo,“ doplnil Kříž.

Jak LN informovaly již dříve, společnost je v Bulharsku málo známá a tamní média pochybují o jejích zkušenostech a finančním zázemí. Podle bulharského ekonomického týdeníku Kapital provozuje několik malých solárních elektráren, zabývá se sanací panelových domů a v roce 2016 skončila ve ztrátě. „Skupinu firem Inercom řídí Ginka Varbakovová. Manžel Slavčo Varbakov se v podnikání oficiálně neukazuje, neboť v minulosti řídil jinou firmu, která v roce 2011 zkrachovala,“ píše týdeník.

Najít detailnější informace o skupině Inercom není jednoduché. Většina jejich firem sídlí na stejné adrese v bytě v rezidenčním projektu na kraji bulharského hlavního města Sofie.

Lidovým novinám se podařilo získat alespoň telefonický kontakt na majitelku Ginku Varbakovovou. Na hovor však reagovala pouze její asistentka s tím, že Varbakovová je v zahraničí a nelze s ní nyní mluvit. Podobné reakce se dostávají také bulharským médiím.

Politicky ožehavé téma

Distribuční síť ČEZ v Bulharsku dodává elektřinu zhruba třem milionům lidí včetně obyvatel Sofie. Český podnik má dlouhotrvající problémy s tamními úřady, kvůli čemuž vede s bulharským státem mezinárodní arbitráž. Kdo sympatiemi vůči ČEZ rovněž netrpí, je tamní veřejnost, neboť v roce 2013 kvůli vysokým cenám za elektřinu propukly masové demonstrace. Ty vedly k pádu tehdejší vlády premiéra Bojka Borisova, který je dnes opět premiérem. A nakonec klid nemá ČEZ ani u bulharské policie, která prověřuje obchodování podniku.

Na místopředsedu představenstva ČEZ Tomáše Pleskače, který podle informací LN prodej bulharských aktiv dozorčí radě předkládal, mají totiž políčeno bulharští kriminalisté. ČEZ sice považuje vyšetřování za součást boje proti němu, neboť s bulharským státem vede mezinárodní arbitráž, i tak jde ale o citlivou záležitost. A to proto, že Pleskač de facto nemůže vkročit na bulharskou půdu.

Vyplývá to z dokumentů z loňského října, o nichž LN již informovaly. Dle materiálu sofijští vyšetřovatelé prověřují v případě distribuční společnosti ČEZ Razpredelenie Bulgaria AD dvojí podezření: nedostatečnou péči ze strany úřední osoby při správě majetku a úmyslné poskytování nepravdivých informací o cenách zboží a služeb.

Trestní řízení proti neznámému pachateli vede detektiv Lacezar Lazarov z útvaru Národní služby pro vyšetřování. Aby se policista v prověřování podezření posunul dále, potřebuje vyslechnout právě Tomáše Pleskače. Detektivu Lazarovovi se však nepovedlo místopředsedu představenstva skupiny ČEZ dostihnout. „Uvedená osoba se nachází v České republice, a přestože byla řádně předvolána, k výslechu se v uvedený den a hodinu nedostavila,“ uvedl kriminalista v dokumentu. Požádal tedy o pomoc hraniční policii ministerstva vnitra, aby ho kontaktovala v případě, že Pleskač navštíví Bulharsko.

Další česká stopa

„Žádám o součinnost orgány vrchního ředitelství hraniční policie, aby výše uvedená osoba Tomáš Pleskač byla vystavena trvalé hraniční kontrole a abychom při jeho příjezdu do Bulharska byli s ohledem na jeho předvolání včas informováni,“ požádal detektiv Lazarov vedení hraniční policie při ministerstvu vnitra.

Zatímco v Bulharsku je Inercom neznámou společností, není bez zajímavosti, že v jejích orgánech donedávna seděli čeští občané. Jde o české manažerky Pavlínu Filipi a Magdalénu Mráčkovou, které v Inercomu zastupovaly českého finančníka a miliardáře Zdeňka Zemka z ocelářské skupiny Z-Group. Zemek totiž s Inercomem obchodně spolupracoval.

„Pan Varbakov byl mým obchodním partnerem, stavěli jsme spolu solární elektrárny v Bulharsku, jednali jsme spolu o tom, že bychom je provozovali společně, ale nedohodli jsme se na konkrétních podmínkách, každý z nás měl jinou představu. Proto se naše cesty nakonec rozešly,“ vysvětlil Zemek ústy svého mluvčího Miroslava Slaného rozchod s firmou Inercom.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...