Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Prodej digitální hudby se loni ztrojnásobil

Aneta Langerová (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aneta Langerová (2005) | foto: René VolfíkČTK

LONDÝN Tržby za digitální hudební nahrávky se loni ve světě ztrojnásobily na 1,1 miliardy dolarů, protože spotřebitelé čím dál více kupují hudbu do svých počítačů a digitálních přehrávačů.

Uvedla to dnes Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). Digitální hudební záznamy se na světových tržbách hudebního průmyslu loni podílely šesti procenty. Přitom ještě před dvěma lety byl jejich podíl téměř nulový.

Celkové tržby za hudbu však stále klesají, v první polovině roku se snížily na 13,2 miliardy
ze 13,4 miliardy dolarů. Hudební fandové si loni na celém světě koupili 420 milionů jednotlivých nahrávek. Proti 156 milionům z předchozího roku je to více než dvojnásobek.

Poměr mezi nahrávkami do hudebních přehrávačů a vyzváněcími melodiemi do mobilů byl v minulém roce zhruba 60 ku 40. Mezi prodejce patří například iTunes Music Store od americké Apple.

Světové tržby za hudbu klesají od té doby, co si lidé na internetu začali vyměňovat elektronické nahrávky bezplatně. Tok financí se nahrávacím společnostem začal obnovovat v roce 2005, kdy odvětví začalo vyhrávat soudní procesy ve Spojených státech, Austrálii a dalších zemích.

Odvětvoví pozorovatelé předpokládají, že se letos mnoho sítí vyměňujících hudbu legalizuje zavedením softwaru, který vyloučí nahrávky chráněné autorskými zákony.

Žaloby postihly zhruba již 20.000 lidí, kteří si písně na internetu vyměňovali nelegálně.
Počet internetových hudebních center loni vzrostl na 335, zatímco před dvěma roky jich bylo kolem padesáti. Službám, které za měsíční poplatek nabízejí neomezené množství hudby k poslechu, loni vzrostl počet zákazníků z 1,5 milionu na 2,8 milionu.

Patří mezi ně například Rhapsody od RealNetworks, Napster či Yahoo Music, napsala agentura Reuters.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Gejza Aneta!!!!! 22:11 20.1.2006