Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prodejci drží ceny másla vysoko, upozorňují mlékárníci. Cenu vajíček snižují neochotně

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Hysterie nad nedostatkem žádané potraviny opadla. Řetězce ji využívají v akčních nabídkách, s běžnými cenami ale nehýbou.

Máslo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Běžná cena je až příliš vysoká, v akčních letácích zase podprůměrně nízká. Těmito slovy hodnotí odborníci aktuální ceny másla. Kostka živočišného tuku od minulého léta zdražovala kvůli nedostatku smetany nebo zvýšené poptávce spotřebitelů jak v Česku, tak třeba i v Číně, až za ni během října zákazník zaplatil více než 60 korun.

Nyní se situace uklidnila. Smetanový dluh se vyrovnal, prázdné regály v obchodech se naplnily a cena másla šla dolů, ovšem jen pozvolna. Například supermarket Tesco na pražském Smíchově v týdnu prodával 250 gramů živočišného tuku za 52,90 koruny.

Máslo pod svou privátní značkou ale nabízí od 33 do 40 korun. Ani jedna z cen není podle Jiřího Kopáčka, předsedy Českomoravského svazu mlékárenského, v pořádku.

Drahé máslo žene lidi k domácí výrobě. Ke stloukání se používají mixéry i PET lahve

„Máslo za více než 50 korun neodpovídá aktuální situaci. Zájem zákazníků o potravinu opadl, smetany je na trhu dostatek. Na druhou stranu akční nabídky, v nichž se kostka másla prodává za 30 korun, není adekvátní. Není to výdělečné pro prodejce ani pro výrobce,“ řekl LN.

„Dokonce mi včera (v úterý – pozn. red.) kolega ukazoval akční leták s cenou 19,90 koruny za kostku másla. To je šílené. Na jedné straně 20 a na druhé 50 korun je u jedné suroviny skutečně velký rozptyl,“ dodal Kopáček, podle nějž by se odpovídající cena měla pohybovat lehce pod 45 korunami.

Kdy a zda vůbec se na zmiňované hodnotě ustálí, nechtěl předseda mlékárenského svazu odhadovat. Jisté je, že s cenami ještě zamávají Velikonoce, které letos připadají na 1. dubna.

„Bude to období, kdy se peče ve velkém, a ceny běžně nabíhají již měsíc a půl před samotnými svátky,“ dodává Kopáček, který tak sezonní zdražování másla avizuje na polovinu února. LN oslovily ohledně aktuálního vývoje cen másla i řetězec Tesco. Na zaslané dotazy neodpověděl.

Chovatelé zlevnili

Jakmile si zákazníci zvykli na vysokou cenu másla, dostavilo se zdražení další základní potraviny – vajec, která nemají žádnou adekvátní náhradu. S jejich nedostatkem se ke konci roku supermarkety potýkaly kvůli fipronilové aféře. 

Jedovatá látka, která se běžně používá k hubení vší nebo blech, byla zaznamenána především ve vejcích v Belgii a Nizozemsku, ale i v Německu nebo v Polsku. V celé Evropě bylo následně vybito velké množství nosnic – neoficiální odhady hovoří o milionech kusů zvířat.

Řetězec se bojí, že antibiotika přestanou kvůli zemědělcům fungovat. Odhalí zákazníkům, co si kupují

Čeští chovatelé, jejichž podnikání se několik let drželo na hranici rentability, nedostatku vajec ze zahraničí využili a cena za vajíčko se z běžných tří korun vyšplhala na pět až šest korun za kus. Nyní se situace obrátila.

„V Evropě došlo k navýšení výroby a uspokojení potřeb trhu, cena vajec se snížila, na což reagovali i čeští producenti tak, aby byli konkurenceschopní,“ řekl LN Karel Hanzelka, mluvčí koncernu Agrofert, do něhož patří společnost Česká vejce.

Tuzemští chovatelé na úvod nového roku snížili výkupní ceny na 2,78 koruny za vajíčko střední velikosti M. Ve srovnání s prosincem zlevnili asi o 60 haléřů.

Obchody otálejí

Samotní prodejci ale se zlevněním otálejí. Ke korunové slevě se na začátku minulého týdne odhodlal jen řetězec Lidl, který nyní prodává vejce za čtyři koruny. V pražské prodejně Tesco na Andělu bylo v úterý možné vajíčko koupit od čtyř do šesti korun, v nedaleké pobočce řetězce Albert zase od 4,60 do 5,50 koruny.

Podle Českomoravské drůbežářské unie nabízí řetězec Penny vejce z lednových zásilek i přes levnější ceny zemědělských výrobců stále za 4,99 koruny. Mluvčí supermarketu uvedla, že snížení cen vajec v jejich regálech nastane v nejbližší době. Hypermarket Globus nyní nabízí dle údajů od internetového srovnávače Akčníceny.cz vejce ve slevě za 4,90 koruny.

„Řetězce buď ještě prodávají staré zásoby, nebo nechtějí slevit,“ míní Dlouhá. „Při aktuální ceně, za jakou producenti dodávají do řetězců, by se v obchodě měla vejce pohybovat pod čtyřmi korunami. Když šla cena nahoru, reakce byla okamžitá. A teď?“ ptá se Dlouhá, která další vývoj cen vajec nechtěla předvídat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!