Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodejci nestíhají doplňovat zásoby respirátorů, Češi je kupují ve velkém. Krátkodobě dochází k výpadkům

Žena s respirátorem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s respirátorem | foto: ČTK

PRAHA Respirátory, roušky a ústenky všeho druhu jsou nedílnou součástí našich životů už rok. Od pondělí však hlavní slovo definitivně dostaly respirátory, a to nejméně třídy FFP2, bez nich už jít do obchodu či MHD nejde. Po týdnech enormní poptávky však vyvstává otázka, kde je koupit. Ač obchodníci dělají maximum, plynule doplňovat prodejny většinou nestačí a sehnat je je občas nad lidské síly.

„Respirátory nejsou,“ varuje v pondělí nápis hned při vstupu do lékárny BENU v pražském Karlíně. Horké zboží tam přitom podle lékárnice chybí už od minulého čtvrtka, přijít by mělo nejpozději v úterý.

„Hon na respirátory“ začátkem týdne nevyšel ani při druhém pokusu v karlínské Bille, i tam byly momentálně vyprodané. Také v místním Lidlu byly regály pod výhodnou nabídkou tří kusů respirátoru FFP2 za 29,90 prázdné. K dispozici zůstávají jen chirurgické roušky. „Respirátory nejsou a kdy budou? To nevím. Je to přísné, ale je to tak,“ sdělila na dotaz serveru Lidovky.cz tamní prodavačka.

Že se snad napočtvrté zákazník setká s úspěchem, naznačila až ostraha karlínského Albertu, když před vstupem na prodejnu upozornila muže s bavlněnou ústenkou, že takto dovnitř nesmí. „Jestli nemáte svůj respirátor, můžete si ho jít koupit rovnou tady ke kase,“ upozornil zákazníka muž, který tam dohlíží na pořádek. „Po jednom za 11,50,“ dodal.

Starší muž s respirátorem
Muž s respirátorem

Nárazovou nedostupnost nezbytných respirátorů však hlásí prodejny napříč všemi regiony republiky. Také v nejmenované lékárně ve středočeské Dobříši už v pondělí odpoledne zbývaly jen poslední čtyři balení, jistotu zaručila jen rezervace. Vyprodané zásoby nejméně do středy hlásí také další lékárna v centru Brna.

Enormní poptávka se drží už týdny

Není však divu, že je leckde vyprodáno. Typicky bílý, někdy také barevný respirátor v posledních dnech na obličeji musí nosit většina lidí v ulicích. Respirátory třídy FFP2, KN95, případně i nanoroušky jsou od pondělí povinné v hromadné dopravě, obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách, letištích, ale i v autech, pokud v nich nejedou členové jedné domácnosti.

„V uplynulém týdnu se na našem e-shopu a v našich 470 veřejných lékárnách prodalo půl druhého milionu respirátorů třídy FFP2,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. „Zájem o respirátory je stále obrovský, jen během posledního víkendu jsme prodali tisíce kusů,“ souhlasí také mluvčí lékárenské sítě Pilulka Kateřina Schotliová.

„Respirátory dlouhodobě patří mezi 10 nejvyhledávanějších položek na našem webu,“ říká Pavla Hobíková, mluvčí Mall.cz. Neustupující poptávku potvrzuje také e-shop Lékárna.cz, lékárny BENU, obchodní řetězec Lidl či „multioborový“ e-shop Alza.cz.

Téměř všichni prodejci se však shodují, že se za současného tempa krátkodobým výpadkům respirátorů nevyhnou. „Přirozeně je po zboží silná poptávka, proto bohužel není možné zcela garantovat neustálou dostupnost tohoto zboží ve všech prodejnách napříč Českou republikou, a to i přes maximální spolupráci s dodavateli,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí řetězce Lidl Tomáš Myler. „Krátkodobě může docházet k výpadkům dostupnosti respirátorů na našem e-shopu, než se stihnou nové dodávky naskladnit. Výraznější problémy v zásobování ale neočekáváme,“ říká mluvčí e-shopu Alza Daniela Chovancová.

Dobrou dostupnost respirátorů naopak aktuálně slibují například e-shopy Mall.cz či Lékárna.cz. „Na velkou poptávku jsme připraveni. Pokud by takový zájem pokračoval i nadále, v současné době máme skladem zásoby roušek i respirátorů v různých baleních a od různých dodavatelů na několik dalších měsíců,“ říká Hobíková z Mallu. „Takový výpadek, abychom neměli ani jediný respirátor, u nás ještě nenastal a snad ani nenastane. Podařilo se nám díky rychlé dodávce přečkat i ,krizový’ minulý víkend bez výpadku v nabídce,“ sdělil Finsterle s tím, že se Lékárna.cz snaží nabídku respirátorů FFP2 i FFP3 rozšiřovat.

Zhruba srovnatelné s minulými týdny pak zůstávají také ceny respirátorů, na nichž se příznivě projevilo odpuštění 21procentní sazby DPH. V nabídkách některých prodejců začínají už od 10 korun za kus. Úleva od DPH by se na respirátory měla zatím vztahovat do konce března. 

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...