Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Projekty kandidátů na šéfa ČT unikly na web

Schéma z kandidátského projektu Jiřího Janečka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schéma z kandidátského projektu Jiřího Janečka | foto: All4All.cz

PRAHA Zajímá vás, jaké plány s Českou televizí mají ti, kdo ji chtějí následujících šest let vést? I když o nich Rada České televize bude veřejně jednat až v půli května, kandidátské projekty všech devatenácti uchazečů o funkci ředitele ČT lze volně stáhnout z internetu. Na web je umístil Radek Mezuláník, jehož otec téhož jména je jedním z členů Rady ČT.

"Nemám to od něj, ale pomohl mi s tím," řekl LN syn Mezuláník. Materiály vystavil na svém webu All4All.cz, který nese český podtitul Všechno pro všechny. Dodal, že dokumenty získal legální cestou, jak přesně se k nim dostal, sdělit ale odmítl.

"On ty materiály získal, já jsem potom jen zkontroloval, jestli je to skutečně to, co mám i já z rady k dispozici," potvrdil otec Mezuláník, "je to přesně to, co jsme dostali jako radní k dispozici."

Pravost svého projektu potvrdil LN Jiří Janeček i Radomír Pekárek, někdejší šéf projektu tehdy ještě nevysílající televize Barrandov.

Jde o součást dokumentace, kterou musel do minulé středy odevzdat na sekretaritátu Rady ČT každý z kandidátů na místo generálního ředitele televize. Radní s materiály nakládají úzkostlivě, uchazeči je měli odevzdávat v jediný den v určené hodiny. V pátek se pak obálky otevíraly za přítomnosti notářky a rada zveřejnila pouze jmenný seznam kandidátů.

Na tom, že projekty se nyní dostaly na web, nevidí radní Mezuláník nic nestandardního. "Je dobré, aby to vidělo co nejvíce lidí, ať si to mohou sami srovnat," míní. "Není to nic špatného. Je to to gros, co by se mělo posuzovat," doplnil.

Předseda televizní rady Jiří Baumruk, pro něhož to byla informace o úniku dokumentů nová, je ovšem opačného názoru. "Připadá mi to naprosto nestandardní," reagoval na dotaz LN.

"Mimo jiné to byl jeden z důvodů, proč jsem požadoval, aby si radní studovali materiály pouze v sekretariátu rady," připomněl jeden ze svých požadavků, o němž se vzrušeně diskutovalo na jedné z minulých schůzí rady.

Neoficiální zveřejnění přijde Baumrukovi "absurdní" a "nevkusné". Že by se ale kvůli tomu mohlo celé výběrové řízení na nového ředitele ČT zrušit, rozhodně odmítl: "Kdyby to měly být důvody ke zrušení tendru, nikdy žádný neuděláme."

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...