Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Projekty kandidátů na šéfa ČT unikly na web

Ekonomika

  17:03
PRAHA - Zajímá vás, jaké plány s Českou televizí mají ti, kdo ji chtějí následujících šest let vést? I když o nich Rada České televize bude veřejně jednat až v půli května, kandidátské projekty všech devatenácti uchazečů o funkci ředitele ČT lze volně stáhnout z internetu. Na web je umístil Radek Mezuláník, jehož otec téhož jména je jedním z členů Rady ČT.

Schéma z kandidátského projektu Jiřího Janečka foto: All4All.cz

"Nemám to od něj, ale pomohl mi s tím," řekl LN syn Mezuláník. Materiály vystavil na svém webu All4All.cz, který nese český podtitul Všechno pro všechny. Dodal, že dokumenty získal legální cestou, jak přesně se k nim dostal, sdělit ale odmítl.

"On ty materiály získal, já jsem potom jen zkontroloval, jestli je to skutečně to, co mám i já z rady k dispozici," potvrdil otec Mezuláník, "je to přesně to, co jsme dostali jako radní k dispozici."

Pravost svého projektu potvrdil LN Jiří Janeček i Radomír Pekárek, někdejší šéf projektu tehdy ještě nevysílající televize Barrandov.

Jde o součást dokumentace, kterou musel do minulé středy odevzdat na sekretaritátu Rady ČT každý z kandidátů na místo generálního ředitele televize. Radní s materiály nakládají úzkostlivě, uchazeči je měli odevzdávat v jediný den v určené hodiny. V pátek se pak obálky otevíraly za přítomnosti notářky a rada zveřejnila pouze jmenný seznam kandidátů.

Na tom, že projekty se nyní dostaly na web, nevidí radní Mezuláník nic nestandardního. "Je dobré, aby to vidělo co nejvíce lidí, ať si to mohou sami srovnat," míní. "Není to nic špatného. Je to to gros, co by se mělo posuzovat," doplnil.

Předseda televizní rady Jiří Baumruk, pro něhož to byla informace o úniku dokumentů nová, je ovšem opačného názoru. "Připadá mi to naprosto nestandardní," reagoval na dotaz LN.

"Mimo jiné to byl jeden z důvodů, proč jsem požadoval, aby si radní studovali materiály pouze v sekretariátu rady," připomněl jeden ze svých požadavků, o němž se vzrušeně diskutovalo na jedné z minulých schůzí rady.

Neoficiální zveřejnění přijde Baumrukovi "absurdní" a "nevkusné". Že by se ale kvůli tomu mohlo celé výběrové řízení na nového ředitele ČT zrušit, rozhodně odmítl: "Kdyby to měly být důvody ke zrušení tendru, nikdy žádný neuděláme."

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat