Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Upozornila na rezavý most, dostala padáka. Práci má na ředitelství dálnic

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Miloslava Pošvářová, která prováděla kontroly staveb a upozornila tak na závady na mostě dálnice D47, dostala za svou práci ve čtvrtek okamžitou výpověď. Sama Pošvářová, která je i soudní znalkyní, tvrdí, že se jedná o přímý důsledek jejího svědectví o chybách. Podle nových informací ji však zaměstnalo Ředitelství silnic a dálnic a bude pracovat na případu zvlněného úseku dálnice D47 v Moravskoslezském kraji.

"Delší dobu sleduji zarputilost a důkladnost, s jakou paní Pošvářová přistupuje k posuzování dopravních staveb v České republice. Myslím, že by bylo škoda jejích znalostí nevyužít. Proto jsem se rozhodl konzultovat s ní další kroky v případu zvlněné dálnice D47 a již ve čtvrtek jsem jí nabídnul spolupráci," uvedl pověřený ředitel ŘSD René Poruba.

K TÉMATU

Spolupráce bude mít poradenský charakter a odměna Pošvářové bude závislá na výkonu a objemu odvedené práce.

Pošvářová na chyby neupozornila poprvé
Informaci o výpovědi přinesl server rozhlas.cz. Když ve čtvrtek ráno v rozhovoru pro Radiožurnál poukázala na chyby mostních konstrukcí, již v poledne ji zaměstnavatel vyhodil. „Stalo se to, že jsem byla kontaktována vedením firmy a bylo mi sděleno, že vzhledem k tomu, že zájmy firmy jsou v rozporu s tím, jakým způsobem vystupuji v médiích, se mnou ukončují spolupráci,“ cituje server Pošvářovou. Pohár trpělivosti údajně přetekl a toto byla poslední kakpa, která dovršila celou anabázi problémů, které firmě způsobila. 

ČTĚTE TAKÉ

Ocelové nosníky mostu na dálnici D47 údajně rezivějí více, než by měly. Od předání stavby však uplynuly pouze čtyři roky. Použitá ocel byla dražší než klasická, jelikož má být speciálně ošetřena tak, aby více vydržela.

Chybné provedení
„Mostům jsem vytýkala korozní poškození dolních pásnic a svarů, který je způsobený z toho důvodu, že jsou chybně navrženy a provedeny odvodňovače. Dochází k zatékání vody kontaminované chloridy na ocel a tato ocel rapidně koroduje,“ popsala problémy mostu znalkyně.

Miloslava Pošvářová navíc nebyla zaměstnancem firmy, která most stavěla, ale české pobočky společnosti Mott MacDonald, která mimořádnou kontrolu měla na starosti. Její bývalý zaměstnavatel ale vše označil za shodu náhod. Paradoxní je, že ji Pošvářová před 18 lety spoluzakládala. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Znalkyně se však podle svých slov pustila do boje proti korupci s ohledem na dopravní infrastrukturu a také působí ve vládní organizaci NERV. Vypracovala prý zprávu shrnující veškeré procesy, které prodražují stavby dopravní infratruktury. Jedna lobbistická skupina tak na další firmu podala žalobu. Znalkyně se tak dostala do velkých nepříjemností a bylo jí zakázáno veřejně vystupovat či jakkoli publikovat informace o závadách na stavbách.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
SEŘIZOVAČ | 1 SMĚNA | 32 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč