Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propuštění Češi budou čerpat z globalizačního fondu EU

Ekonomika

  12:43
BRUSEL - Česko vůbec poprvé získá peníze z takzvaného globalizačního fondu EU (EFG). Evropská komise v pondělí schválila pomoc 460 bývalým zaměstnancům společnosti Unilever ČR z uzavřené továrny v Nelahozevsi. Suma 323.820 eur (téměř osm milionů korun) by měla bývalým zaměstnancům Unileveru pomoci s hledáním nové práce.

Poskytnutí peněz musí ještě schválit europoslanci a Rada EU zastupující členské země, ale to už by podle obdobných příkladů z minulosti z jiných zemí neměl být zřejmě problém. Na jednoho pracovníka by poté z fondu připadlo zhruba 704 eur (přes 17.000 korun).

"Nelahozeves... je do značné míry závislá na výrobě potravin a více než 25 procent těch, kteří v této oblasti hledají práci, mají pouze základní vzdělání. Bez dodatečné podpory těmto pracovníkům hrozí, že sklouznou do dlouhodobé nezaměstnanosti," uvedl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

EFG pomáhá lidem, kteří přišli o zaměstnání kvůli změnám struktury obchodu

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci, jak se EFG oficiálně jmenuje, disponuje ročně maximálně 500 miliony eur. Za cíl má pomoci pracovníkům, kteří přišli o zaměstnání kvůli změnám ve struktuře světového obchodu.

Použít lze třeba tehdy, když zkrachuje nějaká velká továrna, nebo když je podnik přemístěn z členské země EU někam mimo unijní území. Peníze by měly obecně pomoci lidem najít si co nejdříve novou práci.

Mluvčí EK Cristina Arighová dnes novinářům na brífinku řekla, že loni Brusel zaznamenal velmi výrazný nárůst žádostí z členských zemí o pomoc z fondu. Zájem byl podle ní proti předchozímu období zhruba šestinásobný.

Unilever už v Česku vůbec nevyrábí

Unilever ještě nedávno v Česku vyráběl rostlinné tuky a majonézy. Jejich výrobu v továrně s více než 600 zaměstnanci v Nelahozevsi ale loni ukončil.

Výrobní závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku firma uzavřela v roce 2006. V ČR tak už firma nevyrábí, nýbrž pouze prodává výrobky zahraničních poboček koncernu.

Komise v prohlášení uvedla, že za uzavřením továrny v Nelahozevsi je možné hledat ekonomickou a finanční krizi. Od září 2008 do srpna 2009 maloobchodní obrat klesl v EU o 3,32 procenta, v eurozóně to bylo o 4,52 procenta v České republice o 5,88 procenta, uvedla komise.

Autoři: ,