130 let
Elektřina

Elektřina | foto: Lidové noviny

Exkluzivně

Proud zdraží, obchodníci musí složit miliardu

Ekonomika
  •   10:26
PRAHA - Zdražení elektřiny od příštího roku se zdá být nevyhnutelné. Přispěje k němu nejen odstavení poloviny jaderných elektráren v Německu a rostoucí výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale podle zjištění LN také změna podmínek pro obchodování.

Společnost OTE, dříve působící pod názvem Operátor trhu s elektřinou, má ze zákona monopol na provozování trhu, kde jsou vyrovnávány odchylky mezi spotřebou a dodávkou elektřiny. Obchodovat zde musí všichni významní hráči na energetickém trhu.

INFOGRAFIKA:


Vedení OTE před prázdninami obchodníkům s elektřinou sdělilo, že od poloviny července mění podmínky. Bankovní záruky, které jsou nezbytnou podmínkou pro účast při obchodování, vzrostly na několikanásobek. Například Pražská energetika, Czech Coal či Lumius hovoří až o pětinásobném nárůstu požadovaných záruk.

Zablokovaná miliarda korun
Podle informací LN budou po změně pravidel muset všichni obchodníci s elektřinou složit záruky v celkové výši jedné miliardy korun. "Zda se navýšení garancí promítne do konečných cen, je obtížné nyní říci. Obecně platí, že se tím zvýší náklady firem, což by se logicky mělo promítnout do cen," řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Hrozící zvýšení cen elektřiny přiznávají i další dodavatelé, ale najdou se i výjimky. "Pro nás to znamená nárůst garancí řádově do 15 procent proti současnému stavu. To není rozhodně částka, která by nás měla ohrožovat, případně měla dopad do cen koncovým zákazníkům," uvedl obchodní ředitel společnosti Centropol Energy Lukáš Pokrupa.

ČTĚTE TAKÉ:


Generální ředitel OTE Jiří Šťastný změny obchodních podmínek obhajuje. Dochází prý ke sjednocení podmínek pro různé skupiny obchodníků a současně budou platit srovnatelné podmínky na trhu s elektřinou a na trhu s plynem.

"Mohu potvrdit, že nikoho z hráčů změna nediskriminuje. Některým přinese jednorázově problém, všem přinese vrácení dosavadní kauce," vysvětluje Jiří Šťastný.

Nejvíce budou změnou pravidel postiženi malí a finančně slabší obchodníci, pro které vyšší garance mohou být i likvidační. Na druhou stranu se tím trh pročistí. "Konečný spotřebitel i dodavatel, od kterého obchodník nakupuje, budou mít větší jistotu, že jeho obchodník je schopen dostát svých závazků," vysvětluje Jiří Šťastný.

Stále vlivnější OTE
Operátor trhu OTE se v posledních letech změnil ve vlivnou instituci hrající významnou roli v české energetice. Loni utržil téměř 10,7 miliardy korun a vykázal čistý zisk 102 milionů korun.

K původní roli OTE v elektroenergetice přibylo od počátku loňského roku provozování krátkodobého trhu se zemním plynem včetně zúčtování odchylek mezi spotřebou a dodávkou. OTE též spravuje český rejstřík emisních povolenek.

O kolik se od počátku příštího roku změní ceny elektřiny pro zákazníky, se zatím odváží odhadnout málokdo. Záležet bude například i na tom, zda vláda opět odsouhlasí dotování části nákladů na financování solárních elektráren a dalších zelených energií.

Nejistý zůstává i výhled cen elektřiny na burzách. Po březnovém rozhodnutí o odstavení jaderných bloků v Německu elektřina pro příští rok skokově podražila o 12 procent, ale v posledních týdnech cena na burzách mírně klesá.

Autor: David Tramba
  • Vybrali jsme pro Vás