Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Provoz na železnici dál klesá, dopravci omezují část spojů kvůli přísným opatřením

Vlak na Západním nádraží Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak na Západním nádraží Ústí nad Labem. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Praha Vládní zákaz přejezdů mezi okresy a další protikoronavirové restrikce znovu oslabily poptávku po železniční i autobusové dopravě. České dráhy během minulého týdne přepravily zhruba 30 procent běžného počtu cestujících, Leo Express pak dokonce méně než pětinu. Dopravci kvůli tomu omezili některé spoje. Před zpřísněním vládních zákazů byla poptávka zhruba na 40 až 50 procentech předkrizového stavu.

České dráhy se v minulých dnech dohodly s některými kraji na omezení vybraných spojů, provoz by měl podle dopravce oslabit v řádu jednotek procent. Týká se to především Královéhradeckého, Pardubického a Moravskoslezského kraje a Vysočiny. 

Vedle toho platí také omezení některých večerních vlaků v okolí Prahy a Liberce. „Stále sledujeme vývoj poptávky po cestování a vytíženost vlaků ČD. Spoje Českých drah i nadále zajišťují základní dopravní obslužnost, jako jsou cesty do zaměstnání, k lékaři a další neodkladné cesty,“ podotkla mluvčí Gabriela Novotná.

Při neustále klesajícím počtu cestujících omezil počet spojů i Leo Express. Společnost zachovala pět obratových spojů denně mezi Prahou, Ostravskem a Starým Městem u Uherského Hradiště.

RegioJet přistoupil k částečnému omezení svých autobusových linek, například z Prahy do Liberce nebo Českého Krumlova. Linky na železnici naopak dopravce zatím nechává beze změn, a to včetně mezinárodních vlaků do Rakouska nebo na Slovensko. Podle mluvčího Aleše Ondrůje je stále dostatek cestujících, kteří mají povinnosti v souladu s výjimkami ze zákazu přejezdů mezi okresy.

Dopravcům tak nadále rostou ztráty z tržeb. České dráhy v loňském roce přišly z tržeb jízdného o více než čtyři miliardy korun. Stamilionové škody počítají i ostatní dopravci. Leo Express v souvislosti s omezeními připomněl, že stále jedná se státem o formě pomoci pro dopravce. Zatím není jasná zejména u komerční dopravy. „Leo Express za nejspravedlivější formu podpory považuje její stanovení stejně jako u závazku veřejné služby, kde činí 75 procent z ušlých tržeb,“ uvedl mluvčí Emil Sedlařík.

Vláda od minulého pondělí na tři týdny výrazně omezila pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres je nyní potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...