Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Provozní zisk Volkswagenu loni trhnul rekord

Ekonomika

  6:10
BERLÍN - Největší evropské automobilce Volkswagen vzrostl loni provozní zisk o 1,5 procenta na rekordních 11,7 miliardy eur (320,3 miliardy Kč). Hospodaření firmy podpořil rekordní prodej dražších luxusních aut. Oznámila to v pátek automobilka, jejíž součástí je i česká Škoda Auto.

Slavnostní uvedení nového konceptu Volkswagen Beetle Dune foto: Reuters

Volkswagen tak mírně překonal svoji prognózu, která předpokládala, že provozní zisk za loňský rok zůstane na stejné úrovni jako v roce 2012. Tržby skupiny se zvýšily o 2,2 procenta na 197 miliardy eur. Dodávky aut zákazníkům se loni zvýšily o 4,9 procenta na 9,73 milionu vozů a rovněž byly rekordní. Pomohl zvláště vysoký růst v Číně.

Zisk po zdanění se však prudce snížil o 58,2 procenta na 9,15 miliardy eur. Pokles se podle agentury DPA očekával kvůli mimořádným účetním položkám spojeným s dokončením převzetí automobilky Porsche v roce 2012.

Odkup akcií

V letošním roce Volkswagen navzdory obtížnému tržnímu prostředí a silné konkurenci očekává další mírné zvýšení dodávek aut zákazníkům. Tržby mají vzrůst o zhruba tři procenta a podíl provozního zisku na tržbách se má pohybovat v rozmezí 5,5 až 6,5 procenta.

Volkswagen v pátek rovněž oznámil, že předloží akcionářům dobrovolnou nabídku na odkup akcií ve švédské nákladní divizi Scania v hodnotě 6,7 miliardy eur. Tendr na odkup akcií má trvat od 17. března do 25. dubna. Volkswagen tak chce oživit své stagnující osmileté úsilí vytvořit největšího evropského výrobce nákladních aut.

ČTĚTE TAKÉ:

Volkswagen v posledním desetiletí utratil miliardy eur za zvýšení podílu ve Scanii a dalším výrobci nákladních aut MAN. Cílem tohoto snažení je snížení nákladů a sesazení firmy Daimler z pozice největšího světového výrobce nákladních aut. V současnosti Volkswagen vlastní 62,6 procenta akcií Scanie a na hlasovacích právech má podíl 89,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem aut na světě. Součástí koncernu Volkswagen jsou vedle vlajkové VW a Škody i značky Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini či Seat. Předloni firma převzala výrobce sportovních vozů Porsche.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...