Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi chudnou dál. Jejich kupní síla se opět propadla, ale už ne tolik

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí v reálném vyjádření podle analytiků znovu meziročně klesla, a to sedmý kvartál v řadě. Důvodem je přetrvávající vysoká inflace, protože v nominálním vyjádření mzdy rostly. Vzhledem ke slábnoucí inflaci ale byl pokles reálné mzdy nižší než v prvním čtvrtletí.
  9:17

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o vývoji mezd ve druhém čtvrtletí v pondělí. Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila bude i v letošním druhém čtvrtletí s největší pravděpodobností pokračoval meziroční pokles kupní síly českých zaměstnanců.

„Jediným odvětvím, kde růst mezd překonal inflaci, byly zřejmě činnosti v oblasti nemovitostí, ve všech ostatních pak mzdy za inflací zaostaly. Relativně lépe přitom dopadli pracovníci v průmyslu a ve finančním sektoru, naopak nejrychleji chudli zaměstnanci v zemědělství a ve veřejném sektoru,“ uvedl Hradil. Nominální mzdy podle něj celkově vzrostly o 7,7 procenta, v reálném vyjádření ale klesly o 3,1 procenta.

Podle analytiků Raiffeisenbank čeští zaměstnanci zřejmě nevyužívají naplno ve svůj prospěch napjatou situaci na trhu práce, takže byl růst mezd relativně umírněný.

Dvě třetiny lidí mají podprůměrnou mzdu

„Po 8,6 procenta v prvním čtvrtletí letošního roku patrně meziroční růst (nominálních mezd) ve druhém čtvrtletí neakceleroval blíže k deseti procentům, jak jsme původně předpokládali v rámci naší dlouhodobé prognózy, ale poněkud překvapivě dokonce zpomalil pod osm procent,“ uvedli. Vzhledem k pokračující inflaci by to podle nich znamenalo pokles reálných mezd o tři procenta.

Podle analytiků České spořitelny mzdy ve druhém čtvrtletí nominálně rostly o 8,5 procenta, reálně se propadly o 2,4 procenta. Ve zbytku roku podle nich bude nominální růst mezd zpomalovat k osmi procentům, vzhledem ke slábnoucí inflaci by se ale v reálném vyjádření mohly mzdy dostat k meziroční stagnaci.

V prvním čtvrtletí dosáhla průměrná mzda v Česku 41.265 korun. Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, při zohlednění inflace se ale reálné výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Reálné mzdy klesaly už šest čtvrtletí v řadě, kupní síla průměrné mzdy se podle analytiků snížila na úroveň roku 2017. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Autor: