130 let
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Mzdy rekordně rostou. Češi si meziročně polepšili v průměru o 2450 korun

Ekonomika
  •   10:24aktualizováno  10:41
Praha - Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,4 procenta na 27 236 korun. Průměrná mzda stoupla na rekordní hodnotu, upozornili analytici.

Průměrná mzda v Česku poprvé přesáhla 30 tisíc ve 4. čtvrtletí 2017, když meziročně stoupla na 31 661 korun. V letošním prvním čtvrtletí dosáhla podle revidovaných údajů 30 267 korun, což bylo meziročně o 8,6 procenta více. Tempo meziročního růstu je tak v letošním roce vyrovnané.

Do růstu platů by mělo jít průměrně o 8 % peněz víc než letos. Peníze se ušetří na úřadech

„V druhém čtvrtletí vzrostly mzdy bez výjimky ve všech odvětvích, a to o více než šest procent. Nejvíce v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech o 13,1 procenta. Z regionů se mzdy nejvíce zvýšily zaměstnancům ve Středočeském kraji,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda po očištění o sezonní vlivy o dvě procenta. Za celé první pololetí dosáhla 31 062 korun. Meziročně je to o 2450 korun více. Reálně se mzda v prvních šesti měsících zvýšila o 6,4 procenta.

Na konci roku přes 34 tisíc

„Mzdy v ČR ve druhém letošním čtvrtletí překonaly očekávání trhu. Do konce letošního roku bude ale tento rekord opět překonán. V posledním letošním čtvrtletí by průměrná měsíční mzda měla přesáhnout úroveň 34 tisíc korun,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Průměrná mzda roste v Česku v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián mezd činil ve druhém čtvrtletí letošního roku u mužů 29 782 korun, u žen to bylo 24 514 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu zhruba mezi 12 725 a 51 576 korunami.

V Praze se růst zpomalil

Mzdy letos vzrostou o 8,6 procenta, HDP o 4,2 procenta

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze vzrostla ve druhém čtvrtletí na 39 688 korun. Výdělky se proti stejnému období před rokem zvýšily o 6,9 procenta, na výplatních páskách to znamenalo 2555 korun. Procentuální nárůst je sice nejpomalejší ze všech krajů, výše mzdy je ale zdaleka nejvyšší.

Nejvýraznější růst průměrného výdělku - o 10,7 procenta - byl ve Středočeském kraji. Středočeský kraj je také výší mezd nejblíže Praze, lidé tam vydělávají 33 873 korun, což je o 5815 méně než v sousední Praze. Naopak nejnižší mzdy pobírají lidé v Karlovarském kraji, kde hrubá mzda ve druhém čtvrtletí stoupla na 27 741 korun. Rozdíl proti Praze v tomto případě činí téměř 12 tisíc.

Nejvíc rostou mzdy lidem s nižšími příjmy

Růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí vyrovnal dlouhodobé rekordní tempo z předchozího čtvrtletí, komentoval dnešní čísla analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Reálně si zaměstnanci přilepšili meziročně o 6,2 procenta, což bylo kvůli vyšší inflaci o něco méně než v předchozím čtvrtletí, přesto šlo o druhý nejvyšší růst od roku 2003. Výrazný růst mezd zaznamenala podle něj všechna odvětví ekonomiky.

„Domácí mzdy v prvním čtvrtletí nabraly neuvěřitelné tempo. V nominálním vyjádření se jejich dynamika dostala k úrovním z roku 2008 a po očištění o cenový růst zaznamenaly dokonce nejrychlejší dynamiku za posledních 15 let. Ve druhém čtvrtletí si své velmi silné tempo udržely,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Mzdy budou podle něj nadále zvyšovat inflaci a tím přimějí centrální banku zvyšovat úrokové sazby.

Průměrná mzda v Česku na konci loňského roku poprvé přesáhla 30 tisíc

Medián mezd vzrostl meziročně o 9,4 procenta na 27 236 Kč, což je podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského nejrychlejší růst od roku 2008. To v praxi znamená, že zaměstnancům s nižšími příjmy rostou mzdy rychleji než zaměstnancům s vyššími příjmy. V konečném důsledku se tak snižuje příjmová nerovnost mezi zaměstnanci, doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Neudržitelný růst ve veřejné správě

Nejrychleji rostou mzdy ve veřejné správě, školství a zdravotnictví, kde o mzdách nerozhoduje poptávka či produktivita, ale politici a termíny voleb, uvedl analytik společnosti Deloitte David Marek. Mzdy přitom již nyní rostou výrazně rychleji než produktivita. „Na jedné straně je pozitivní fakt, že rostoucí mzdy přispívají k růstu životní úrovně. Na straně druhé je ovšem zřejmé, že současným tempem nemůže růst mezd pokračovat, pokud je dlouhodobě udržitelné tempo růstu ekonomiky mezi dvěma až třemi procenty a inflační cíl nastaven na dvě procenta,“ poznamenal.

Celkový růst mezd za letošní rok tak přesáhne osm procent, odhadl analytik ING Bank Jakub Seidler. Tomu pomáhají nejen administrativní vlivy a nárůst platů ve veřejné sféře, ale také trh práce s nedostatkem vhodné pracovní síly doprovázený sílícím tlakem odborů. Růst reálných mezd převýší šest procent, což bude patřit mezi nejvyšší dynamiku za posledních 15 let. V příštím roce by měly nominální mzdy růst podle jeho odhadu mezi šesti a sedmi procenty.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás