Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Český průmysl v květnu propadl o 3,2 procenta, hlavně kvůli výrobě aut

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční pokles na 3,2 procenta, ještě v dubnu klesala v porovnání s loňskem jen o čtyři desetiny procenta. Hlavním důvodem byla podle statistiků slabší výroba automobilů.
  9:57

„Pokles průmyslové produkce v květnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde letošní prozatím nejslabší měsíc narazil na vyšší srovnávací základnu. Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Naopak se v květnu dařilo výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení či potravinářském a nápojovém průmyslu. Meziročně vzrostla i výroba a rozvod elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu.

Celkové jsou ekonomové k výsledkům tuzemského průmyslu skeptičtí. „Pozitivní obrat v průmyslu je zatím v nedohlednu a lze jen doufat, že k němu dojde někdy na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu. Stále více začíná být vidět, že průmysl nemá problém jen s hospodářským cyklem, ale, podobě jako i ten německý, s konkurenčními handicapy na mezinárodním trhu,“ míní hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Podle ekonoma společnosti Deloitte Filipa Pastuchy stále přibývají odvětví, která vykazují výpadek poptávky, zejména ze zahraničí. „I proto očekáváme za celý rok 2024 pokles průmyslové výroby o zhruba dvě až tři procenta,“ odhaduje Pastucha.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...