Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strnad koupil výrobce potrubí pro jaderné elektrárny. Nového vlastníka ukázal až registr skutečných majitelů

Ekonomika

  8:47
Praha/Třebíč - Průmyslník Jaroslav Strnad koupil třebíčského výrobce potrubních systémů pro jaderné elektrárny Chemcomex. Uvedl to v pondělí server E15.cz, kterému to potvrdil Strnadův mediální zástupce Andrej Čírtek. Výši transakce neuvedl. Firma se chce podle Čírtka podílet na jaderných projektech v Česku. Vláda a polostátní energetická skupina ČEZ v současnosti řeší stavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany.

Český podnikatel Jaroslav Strnad. foto: Foto CZECHOSLOVAK GROUP a.s.

Strnad koupil podle serveru 90procentní podíl v jediném vlastníkovi Chemcomexu, společnosti Solution CS. Obchod se uskutečnil už loni, ale v obchodním rejstříku je skutečný vlastník Solution CS skrytý za anonymními akciemi na jméno. To, že Chemcomex vlastní Strnad, ukázal až registr skutečných majitelů firem, zpřístupněný veřejnosti od začátku letošního června. Strnadova skupina CE Industries podle E15.cz už dříve spolupracovala s Chemcomexem.

„Chemcomex na trhu působí již 30 let a jeho zkušenosti a know-how jsou nejen v jaderné energetice na velmi vysoké úrovni. Rádi bychom z této středně velké firmy vybudovali významného dodavatele energetických celků nejen v Česku, ale také ve střední a východní Evropě,“ řekl serveru Čírtek. „Rádi bychom zkušenosti zužitkovali i v rámci podílu českého průmyslu na nových projektech jaderné energetiky v Česku,“ dodal.

Chemcomex se zabývá také dekontaminací odstavovaných jaderných elektráren, dekarbonizací energetických zdrojů či likvidací tekutých radioaktivních odpadů. Loňské auditované výsledky Chemcomexu zatím nejsou k dispozici, ale předběžné odhady tržeb jsou podle serveru na úrovni vyšších stovek milionů korun.

Jaroslav Strnad založil průmyslový holding Czechoslovak Group, který nyní vede jeho syn Michal Strnad. Jaroslav Strnad působí ve skupině CE Industries, která se kromě energetiky zabývá mimo jiné železničním průmyslem nebo odpadovým hospodářstvím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!