Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polovina Čechů neví, kolik odvádí na sociálním pojištění, ukázal průzkum

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Polovina Čechů netuší, kolik odvádí na sociálním pojištění. Podle výsledků průzkumu agentury Ipsos pro společnost Partners jen necelá desetina Čechů ví, jaké jsou přesné odvody do prvního pilíře, z něhož jsou vypláceni současní důchodci.
Pojištění (ilustrační foto)

Pojištění (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na 44 procent lidí uvedlo špatnou odpověď a 48 procent zcela netuší, jak vysoké odvody jsou. Termín pro vstup do druhého pilíře se pro občany starší pětatřiceti let blíží, možnost rozhodnout se mají do 30. června.

  • Výzkum se uskutečnil metodou on-line dotazování 1050 respondentů v reprezentativním vzorku populace ve věku od 18 do 50 let.

Druhý pilíř spočívá v dobrovolném vyvedení tří procent pojistného z průběžného státního pilíře do soukromého penzijního fondu. Podmínkou je to, že lidé budou přidávat další dvě procenta ze své hrubé mzdy.

"Tato neznalost může rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře ovlivnit. Lidé slyší dvě plus tři procenta, ale protože nevědí, k čemu tato čísla vztáhnout, mohou nesprávně vyhodnotit vhodnost spoření ve druhém pilíři," uvedl investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Na otázku, proč lidé nehodlají vstoupit do druhého pilíře, nejčastěji zvolili variantu, že se obávají 'znárodnění' fondů. Zhruba jedna čtvrtina Čechů si také spoří v jiných produktech, než je druhý pilíř. "Obavy ze znárodnění jsou naprosto liché. Kdyby Česká republika byla v takové situaci, aby byla nucena k tomuto kroku přistoupit, tak kolik by asi byla schopna vyplácet v pilíři prvním," upozornil Tůma.

Zaměstnavatelé poskytují mylné informace

Neznalosti a neochotě vstoupit do druhého pilíře prý nahrávají i zaměstnavatelé. Více než polovina z nich podle průzkumu o možnostech vstupu své zaměstnance neinformovala.

"Naši poradci se v praxi setkávají často i s tím, že zaměstnavatelé poskytují mylné informace. Dokonce v jednom případě jsme řešili situaci, že klientce bylo vyhrožováno vyhazovem, pokud podepíše vstup do druhého pilíře. Takováto jednání jsou v rozporu se zákonem. Rozhodnutí je na každém jedinci a povinností zaměstnavatele je ho respektovat a učinit příslušná opatření v nastavení odvodů," řekl ředitel Partners Petr Borkovec.

Za pět měsíců letošního roku vstoupilo do druhého pilíře reformy penzí 47 392 lidí. Květen znamenal zatím nejvyšší přírůstek klientů, bylo v něm uzavřeno 15 407 smluv. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat