Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zedníkům ubyly zakázky, ukázala data. Víc se zatepluje, hitem jsou soláry

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Po letitém naříkání, že na trhu chybí řemeslnické práce, se karta zvolna začíná obracet. Poptávka po zvelebování příbytků se propadla a zedníci s tesaři tak mají o 28 procent méně zakázek než loni, truhláři potom o 22 procent. Žně naopak zažívá fotovoltaika a zateplovači.
  7:23

V dlouhých covidových dnech, kdy lidé museli sedět doma, si mnoho Čechů začalo všímat, že kachličky v koupelně jsou oprýskané a obývacímu pokoji by možná slušel nový nátěr. Po vlně pandemických předělávek však rekonstrukční elán uvadá.

Data webu NejŘemeslníci.cz, kde je zaregistrováno k 34 tisícům českých firem, ukazují největší ochladnutí poptávky po stavbě rodinného domu, meziročně jde o 45 procent. Jen o jednotky procent méně si pohoršily také firmy, které dělají fasády.

Energetická soběstačnost

Mezi hlavní příčiny zpomalení patří inflace, která jde ruku v ruce se zvýšenými cenami stavebních materiálů, a také zvýšení úrokových sazeb. „Domácnosti s průměrným platem v současné době často nedosáhnou ani na startovací byty. A významnou roli hraje i nejistota v rámci energetické soběstačnosti,“ komentuje průzkum Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu.

Malíři a jiné obory vykonávající drobnější práce, zaznamenali pokles jen o čtyři procenta. Ale pro takovou rekonstrukci domu se rozhodlo o celých dvacet procent méně lidí než v roce 2021. V souvislosti s energetickou krizí si lidé radši připlatí za nové zateplení či fotovoltaiku.

„Lidé se snaží ušetřit na energiích, a tak investují například do zateplení domu či fasády. Zájem o ně se zvýšil o více než dvacet procent,“ říká Ekrt. Dodává, že boom zažívají hlavně fotovoltaické panely, které meziročně poskočily o 75 procent.

Ochlazení poptávky podle šéfa portálu nutí řemeslníky k aktivnějšímu shánění klientů. „Řemeslníci, kteří čelí nedostatku zakázek, začínají častěji hledat práci ve svém okolí. Zároveň vidíme, že po letech, kdy zákazníci kvůli nedostatku profesionálů brali téměř jakékoli nabídky, se situace obrací,“ uzavírá Ekrt.

14. listopadu 2022

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat