Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První aeroplán z obří zakázky přilétl do Prahy. Urazil 8,5 tisíce kilometrů

Ekonomika

  10:10
Po více než deseti hodinách letu dosedl včera na ruzyňskou ranvej nový Boeing 737 MAX s logem tuzemských aerolinek SmartWings. První exemplář z největší české letecké zakázky urazil z amerického Seattlu téměř 8,5 tisíce kilometrů. Do pěti let k němu přibude ještě dalších 38 strojů, které si objednal majitel zmíněných SmartWings společnost Travel Service.

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. Jde o první letadlo z objednaných 39 strojů, které přistálo v Praze. foto: Travel Service

Boeing 737 MAX je v současnosti klíčovým produktem amerického výrobce, který na něj eviduje už kolem čtyř tisíc objednávek.

V pořadí jde o čtvrtou generaci rozšířeného modelu 737, s nímž světové aerolinky létají už bezmála půl století. Neméně důležitý bude i pro Travel Service, který kromě SmartWings dopravuje na palubách svých charterových letů od roku 1997 pasažéry do dovolenkových destinací.

Letecká společnost Wizz Air zruší svou základnu v Praze. O lety byl malý zájem

„Patříme mezi první letecké společnosti, které letoun 737 MAX zařadily do své flotily,“ podotkla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. Po stovkách si tento nový boeing objednal například indonéský Lion Air či americký dopravce Southwest Airlines.

Celkem 39 posil z USA je pro společnost Travel Service symbolem obnovy flotily, která nyní čítá bezmála 40 strojů, převážně z produkce Boeingu.

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. Jde o první letadlo z...
Boeing 737 v barvách aerolinek SmartWings.

Tato objednávka je navíc historicky největší, jakou kdy český dopravce udělal. Původně čítala 30 kusů, ale loni v prosinci se firma rozhodla přikoupit dalších devět. Pro lepší představu o velikosti zakázky: České aerolinie, které loni ovládl právě Travel Service, objednaly v roce 2004 dvanáct letadel s opcí na dalších sedm strojů.

První nový boeing s kapacitou 189 cestujících vyrazí na svoji první cestu s pasažéry v pátek 2. února. Obnova flotily je logická: nová generace modelu 737 přinese úsporu na palivu, má delší dolet a méně hlučí. To ocenili i zástupci pražského letiště.

„Každá modernizace flotily je přínosem pro letiště i kvůli snižování hlukové zátěže v okolních obcích. Tímto cílem dopravce stále více motivujeme k používání modernějších, a tedy i tišších letadel. Jsem velmi rád, že Travel Service, který je podle podílu cestujících jedním z nejvýznamnějších dopravců z Prahy, nasazuje nový letoun, jako je Boeing 737 MAX, na Letišti Václava Havla Praha,“ dodal Václav Řehoř, šéf představenstva Letiště Praha.

Nová letadla ve flotile společnosti Travel Service potěšila také prodejce letenek, kteří prodávají její palubní lístky.

„Mezi destinacemi vede Londýn. Kromě toho má ale Travel Service také většinový podíl na trasách do přímořských letovisek, kterým loni vévodily Burgas, Split a Málaga. Spousta Čechů si tak nový Boeing 737 MAX 8 bude moci vyzkoušet na vlastní kůži,“ popsal Josef Trejbal, který vede portál Letuška.cz.

Autor: