29. listopadu 2010 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

První měsíc Chytrého portfolia: burza padá, opička drtí analytiky

Opičák Joey | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opičák Joey | foto: Jan Nevyhoštěný, Lidové noviny

PRAHA  Hra Lidových novin a Burzy cenných papírů Praha Chytré portfolio uzavírá svůj první měsíc. A jak poslední dny padá pražská burza, stále méně soutěžících se aktuálně pohybuje nad svou úvodní milionovou investicí.

Zatímco nejlepší virtuální investoři zhodnotili za čtyři týdny svůj vklad zhruba o čtyři procenta a z vloženého milionu korun by nyní inkasovali okolo čtyřiceti tisíc, na druhém konci "pelotonu" přesáhla ztráta některých hráčů osmnáct procent.

Největší propad zaznamenaly na burze akcie developera ECM, jejich cena spadla hluboko pod sto korun za kus. Také akcie mediální skupiny CETV ztrácejí pro reálné investory atraktivitu. Naopak stabilními cennými papíry jsou bankovní tituly, jako dobrá sázka se v listopadu ukázala akcie tabákového koncernu Philip Morris.

Zhodnotit vložený virtuální milion korun za první měsíc dokázalo jen něco přes sedm set hráčů, zbytek z tří a půl tisíce hráčů zatím prodělává. Náhodné portfolio, které "navolila" opička Joey, ztrácí za měsíc 2,4 procenta, což je však téměř dvakrát lepší výsledek, než jakého zatím dosáhli soutěžící, kteří se označili za finanční analytiky. Samotné Chytré portfolio, sestavené na základě výběru všech účastníků soutěže, zatím ztrácí 1,9 procenta.

Naopak jako zdatný investor a zkušený hráč se zatím ukazuje VIP soutěžící Michal Horáček, který se přes propad celého trhu drží v téměř dvouprocentním zisku. Za pozornost také stojí fakt, že po celý první měsíc se lépe daří investorkám-ženám než investorům-mužům. Soutěž, kdy vítěz bere reálných 50 tisíc korun, nyní vstupuje do druhé třetiny. Průběžné výsledky hry Chytré portfolio můžete najít na webu http://portfolio.lidovky.cz.

lib