Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První ‚ojetá‘ Tesla Model 3 je na prodej. Za trojnásobek ceny nového vozu

Ekonomika

  6:00
LOS ANGELES / PRAHA - První vůz Tesla Model 3, který se začal vyrábět v červenci, se dostal do „bazaru“. Neznámý uživatel ho nabídl na serveru Craigslist za 150 tisíc dolarů (asi 3,3 milionu korun), což je zhruba trojnásobek jeho pořizovací ceny. Kvůli pomalému nájezdu výroby a statisícům objednávek je však Model 3 v podstatě nedostupný.

Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů. foto: Craigslist

„Přeskočte frontu 400 tisíc lidí a získejte vůz budoucnosti hned,“ psalo se v inzerátu, který mezitím ze stránek zmizel. Vůz měl podle nabídky najeto 2000 mil (3200 kilometrů) a k jeho prodeji majitele prý vedou „unikátní okolnosti“.

Cena Modelu 3 začíná na 35 tisících dolarů (asi 765 tisíc korun), nabízený vůz s doplňkovou výbavou by vyšel na 56 tisíc dolarů. Majitel ho tak nabízí za zhruba trojnásobek hodnoty. „Nejsem si jistý, jak vozidlo ocenit, ale očividně je po něm poptávka,“ tvrdil inzerát.

Pikantní na celé věci je, že Tesla zatím vozy dodávala pouze zaměstnancům a automobilkou vybraným zákazníkům. Dodávky běžným zájemcům začnou podle plánu až v průběhu října. Pro zaměstnance by měl navíc platit zákaz prodeje vozů za vyšší než pořizovací cenu. Není ale jasné, jak vymahatelné podmínky Tesly jsou.

Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů.
Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů.

Text inzerátu také narážel na absolutní nedostupnost první Tesly „pro masy“. Automobilce se ve třetím čtvrtletí roku povedlo vyrobit jen 260 vozů, z čehož se k zákazníkům dostalo 220 kusů. Původně přitom Tesla plánovala, že jich v tomto období vyrobí 1500. Do konce roku se prý výroba zvýší na 1500 vozů týdně a v příštím roce chce produkci zdvojnásobit.

Kvůli náběhu výroby, které sám šéf automobilky Elon Musk nazval „produkčním peklem“, Tesla dokonce odložila plánované představení elektrického nákladního vozu, které mělo proběhnout v říjnu. Automobilka tvrdí, že s výrobou ani s dodavatelským řetězcem nejsou žádné závažné problémy a doufá, že všechny překážky brzy odstraní.

Tesla spustila předobjednávky již na jaře roku 2016 a nyní je na čekací listině až půl milionu zájemců. Současné objednávky tak velmi pravděpodobně nebudou vyřízeny dříve než v roce 2019.

Server electrek.com spekuluje, že by o vůz mohli mít i za takto vysokou cenu zájem konkurenční automobilky. Jedny z prvních vozů SUV Model X se podařilo získat Audi či Fordu, který prý prodejní cenu vozu tehdy přeplatil o 55 tisíc dolarů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat