Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

První pruh kvůli Blance. Autobusy vyjedou na 'Barranďák' pětkrát rychleji

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | foto: Pražská integrovaná doprava

PRAHA Lidé čekající na silnicích hustěji zaplněných kvůli tunelu Blanka dostali první vzpruhu. Přesněji řečeno ti, kteří jezdí autobusem po Strakonické ulici. Ve středu tam řidiči hromadné dopravy poprvé projeli vyhrazeným pruhem. Přibýt by měly i desítky dalších po celé Praze.

Právě na oblast Strakonické – klíčové dopravní tepny přivádějící do Prahy dopravu od jihu – Barrandovského mostu a tunelu Mrázovka těžce dopadlo zářijové otevření tunelu Blanka. Dopravní policie potvrdila, že nárůst způsobili hlavně šoféři, kteří začali komplex využívat.

Vyhrazený pruh na Strakonické měří 850 metrů. Začíná u odbočení na Barrandovský most ve směru na Jižní spojku a končí před připojením k pruhům z mostu.

„Vznikl z nadbytečného levého pruhu, který byl před připojením k ‚barrandovským‘ pruhům ukončen změnou dopravního režimu v září loňského roku,” popsal Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze organizuje hromadnou dopravu.

Exkluzivní cestou pro hromadnou dopravu projede ve špičce až 63 autobusů za hodinu a cesta tímto bezmála kilometrovým úsekem se jejich pasažérům výrazně zkrátí. Místo šesti minut projedou místem za minutu.

Celkem v Praze přibude asi 60 takzvaných buspruhů, jak už před časem upozornily Lidovky.cz. V současné době fungují například ve Vrchlického či Evropské ulici, na trase z Petrovic na Jižní Město či ve Švehlově ulici na Zahradním městě.

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří...
Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří...

Nyní budou dopravní experti zkoumat možnosti, jak na přidat další pruhy na přeplněné Strakonické. Autobusy tam běžně nabírají až půlhodinová zpoždění.

„Nejkomplikovanější poměry způsobené nedostatečnou šířkou komunikace jsou v klíčovém úseku od zastávky Dostihová po začátek nového buspruhu před Barrandovským mostem. Nadějnější úsek mezi Lahovickým mostem a zastávkou Dostihová podrobně prověříme,“ slibuje mluvčí Ropidu Drápal.

Naděje pro Lahovičky

Po vyhrazení cesty pro autobusy už dlouho volá zbraslavská radnice, do jejíhož katastru Strakonická náleží.

„Po preferenčním pruhu voláme už dlouho, hodně lidí po Strakonické jezdí právě hromadnou dopravou. A nejde jen o lidi ze Zbraslavi či Radotína, ale i o ty, kteří cestují příměstskými linkami. Dopravní špička začíná kvůli Blance v brzkých ranních hodinách a protáhla se na dopoledne,“ uvedla už před časem starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav).

Zácpami nejvíce trpí obyvatelé Lahovic a Lahoviček, které patří do katastru výše zmíněné městské části, domy stojí v těsném sousedství Strakonické. Vedení radnice už v minulosti s dopravními projektanty možnosti přidání jízdního pruhu pro autobusy řešilo. Jestli je proveditelné a zda by provoz ještě více nezkomplikovalo.

Anketa

Pomohl podle vás tunel Blanka pražské dopravě?

Ano 1195
Ne 917
Nevím 121

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...