Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Půjčili jste si a teď litujete? Na zrušení smlouvy bude 14 dní

Ekonomika

  14:04
PRAHA - Ochrana zájemců o spotřebitelské úvěry se zřejmě od začátku příštího roku zvýší. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes ve zkráceném schvalovacím režimu beze změn přijala sněmovna. Norma například umožňuje klientům odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodu, poskytovatelům úvěru ukládá jeho podmínky řádně vysvětlit.

Dluhy vás rozpláčou foto: Shutterstock

Zákon, který získal podporu 106 ze 110 přítomných poslanců, nyní posoudí Senát. Zrychlené projednávání normy zdůvodnil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský nutností převést do českého právního příslušnou evropskou směrnici a také potřebou napomoci řešení problémů spojených s rostoucí zadlužeností českých domácností.

Zákon umožní spotřebitelům lépe posoudit, zda nabízený úvěr odpovídá jeho potřebám a aktuálním finančním možnostem.

Půjček na bydlení se zákon netýká
Poslanec ODS Michal Doktor upozornil na to, že zákon se nevztahuje na úvěry a půjčky na bydlení, půjčky ke splacení úvěru, některé leasingové smlouvy nebo na bezúročné půjčky od zaměstnavatele.

"Tímto zákonem nebudou upravovány vztahy u úvěrů, jejichž celková hodnota bude nižší než 5000 korun, a vyšší než 1,88 milionu korun," podotkl Doktor.

Zákon podle něj přiznává spotřebiteli právo vyrovnat své závazky před datem splatnosti při snížení nákladů. Na zákonu Doktorovi vadilo rozdělení dohledu nad poskytovateli spotřebitelských úvěrů mezi Českou národní banku a Českou obchodní inspekci, která bude kontrolovat nebankovní subjekty.

Spoluautor konkurenční poslanecké předlohy Jeroným Tejc podotkl, že vládní návrh neřeší všechny problémy spojené s úvěry. Na rozdíl od poslanecké úpravy například neomezuje výši sankcí za porušení podmínek splácení úvěru a nebrání zneužívání rozhodčích doložek mezi věřiteli a žadateli o úvěr, které znemožňují projednání sporu před nezávislým soudem.

Reklamy budou přísnější
Vládní předloha finančním institucím ukládá povinnost poskytnout spotřebiteli všechny významné informace v rámci reklamy nebo nabídky a vysvětlit je.

Informace budou muset být všechny stejně výrazné, aby se zamezilo praxi, kdy je část zásadních informací napsána malým písmem a spotřebitel některé přehlédne nebo nepovažuje za důležité. Povinností věřitele či zprostředkovatele bude uvést informace i v samotné smlouvě.

Zákon také upravuje podmínky předčasného splacení úvěru, kdy věřiteli může být přiznáno pouze právo na odškodnění případných spravedlivých a objektivně odůvodněných nákladů spojených s předčasným splacením úvěru.

Firmy, které úvěry poskytují, budou muset povinně rovněž posuzovat u jednotlivých žadatelů, zda vůbec jsou schopni spotřebitelské úvěry hradit. Pro nepoctivé splátkové firmy počítá zákon s pokutou až do výše pěti milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!