Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Půl milionu žádostí o ošetřovné jako účet za zavřené školy. Sociální správa vydala na dávkách 11 miliard korun

Škola (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala od začátku koronavirové epidemie téměř půl milionu žádostí o ošetřovné kvůli uzavřeným školám. Za minulý školní rok jich obdržela přes 312 700. Od září jich dorazilo zatím přes 143 300. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo práce.

Loni od března do konce roku se podle zpráv o vyplacených dávkách na ošetřovném vydalo 11,1 miliardy korun, za stejné období roku 2019 to bylo 1,4 miliardy.

Na krizové ošetřovné má nyní nárok většina rodičů, kteří zůstali kvůli uzavřeným školám doma s potomky do deseti let. Dostávají z nemocenského pojištění 70 procent svého redukovaného průměrného výdělku po celou dobu nařízeného uzavření. Při běžné nemoci činí dávka 60 procent a poskytuje se po devět dnů, samoživitelům a samoživitelkám pak až 16 dnů. Loni za březen se vyplácelo 60 procent základu příjmu, od dubna pak 80 procent na školáky do 13 let. Ministerstvo průmyslu pak poskytuje ošetřovné živnostníkům.

Školy se v Česku uzavřely poprvé loni 9. března, tedy tři dny před vyhlášením nouzového stavu. Do konce školního roku se provoz už plně neobnovil. Rodiče, kteří zůstali se školáky doma, tak mohli pobírat ošetřovné do prázdnin. Na podzim se školy uzavřely 14. října. Otevřené zůstaly jen mateřské školy. Žáci prvních a druhých tříd se pak do lavic vrátili 18. listopadu. Vláda se chystá kvůli šíření epidemie školy pro první a druhé třídy i školky uzavřít.

V minulém školním roce dostala ČSSZ nejvíc žádostí o ošetřovné v dubnu. Bylo jich 158 700. O měsíc později úřad evidoval 80.800 nových žadatelů. V červnu to pak bylo 48 300 žádostí. Nejvíc vyřízených případů bylo loni v červnu, a to 257 400.

V tomto školním roce nejvíc žádostí dorazilo loni v listopadu, a to 73 900. Druhý nejvyšší počet byl zatím v prosinci, dosáhl 27 500. Za první tři únorové týdny úřad obdržel 23 400 žádostí. Nejvíc žádostí zpracoval loni v prosinci, a to 103 300. Za leden se vyřídilo 47.000 případů a za první tři únorové týdny 39 000.

Zaměstnavatel sociální správě podklady k ošetřovnému zasílá po skončení měsíce. Peníze má úřad poskytnout do 30 dnů po obdržení žádosti.

Na peníze rodiče čekali týdny

Řada rodičů si stěžovala na to, že na na ošetřovné čekala týdny. Ministerstvo práce a ČSSZ to zdůvodňovaly zpočátku tím, že zaměstnavatelé podklady posílají pozdě. Resort ale nakonec přiznal zpoždění při vyřizování, když loni koncem roku navrhl, aby se ošetřovné nezapočítávalo dočasně do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Lidé totiž mohli přijít o přídavky na děti či příspěvky na bydlení kvůli tomu, že jim se zpožděním dorazilo ošetřovné za dva měsíce najednou.

Ministerstvo podle zdůvodnění k návrhu očekávalo, že zhruba pětina až čtvrtina dávek za říjen se vyplatí v prosinci a peníze za listopad dorazí 30 až 35 procentům lidí v lednu. Resort poukazoval na velký počet vyřizovaných žádostí. „Minimálně u tisíců, pravděpodobně menších desetitisíců rodičů dojde k výplatě ošetřovného v jiném měsíci, než by byla vyplacena mzda, případně ke kumulaci výplaty ošetřovného za dva měsíce či ošetřovného se mzdou,“ uvedlo ve zdůvodnění návrhu ministerstvo.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!