Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půllitr točeného Staropramenu zdraží o 50 haléřů

Ekonomika

  15:10
PRAHA - Pivovary Staropramen zdražily od poloviny prosince sudové a tankové pivo v průměru o tři procenta. Uvedl to mluvčí tuzemské pivovarské dvojky Pavel Barvík, který zdražení zdůvodnil růstem cen výrobních vstupů.
Tmavé pivo - ilustrační foto.

Tmavé pivo - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Půllitr nejprodávanějších druhů piva z nabídky společnosti tak zdražil o 0,20 až 0,50 Kč. Ceny balených piv zatím zůstávají stejné.

Firma tak následovala lídra trhu, Plzeňský Prazdroj, který zvýšil ceny v průměru o 2,5 procenta již od začátku prosince. Další velké pivovary zatím cenu svých piv podle svých dnešních vyjádření nezvyšují, nicméně budoucí zdražení nevylučují.

"Naše společnost upravuje ceny sudového a tankového piva, jelikož došlo k nárůstu cen u důležitých výrobních vstupů, především energií a sladovnického ječmene," uvedl Barvík s tím, že kvůli růstu ceny nafty firmě vzrostly také distribuční náklady.

Kvůli zvýšení DPH výrazně podraží nealko pivo

V důsledku plánovaného lednového zvýšení DPH u potravin z deseti na 14 procent rostou i ceny nealkoholického piva. To je na rozdíl od alkoholického zdaněno sníženou sazbou daně. Prazdroj zvedl ceny svého nealkoholického piva Birell už od 1. prosince. "Už při prosincové změně ceníků jsme do cen nealko piva promítli zvýšení DPH, zaváděné od ledna 2012," řekl mluvčí Jiří Mareček.

"Úpravy cen provádíme v různé výši po jednotlivých značkách, baleních a segmentech. Při analýzách nákladů cen a jejich ekonomických dopadů totiž přistupujeme ke každému výrobku individuálně, zvýšení cen je tak u jednotlivých druhů piv různé," dodal mluvčí s tím, že společnost zvyšovala ceny piva naposledy loni v listopadu.

Budějovický Budvar zvýšení cen piva od Nového roku zatím neohlásil. Podle mluvčího Petra Samce se to ale vyloučit nedá. "Zvýšení cen vyloučit nelze, protože rostou ceny energií i surovin. Výrazně meziročně stoupla třeba cena sladu," uvedl. Poznamenal, že o zvýšení cen by se nejdříve dozvěděli obchodní partneři. Pivovary podle něj nejsou sdílnější kvůli obavám ze sankcí antimonopolního úřadu.

Středomoravské pivovary Holba, Zubr a Litovel do konce letošního roku zdražování neplánují. "V současné době analyzujeme ceny vstupů. Podle výsledků analýzy v příštím roce situaci z hlediska cen vyhodnotíme," uvedla mluvčí pivovarů Hana Matulová. Piva zatím nezdraží ani skupina K Brewery, řekl ČTK manažer obchodních značek firmy Petr Božoň. Společnost ovládá sedm menších či středně velkých pivovarů.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat