Putin upozornil, že Rusko má ze všech zemí na světě největší přírodní zásoby řady strategických surovin: pro zemní plyn je to podle jeho slov 22 procent, u zlata téměř 23 % a u diamantů přes padesát procent.
„Podívejte se prosím na některé typy zboží, které dodáváme na světový trh,“ řekl Putin předsedovi vlády Michailu Mišustinovi. „Možná bychom měli uvažovat o nějakých omezeních. Uran, titan, nikl...“ dodal.
Akcie producentů zmíněných surovin v reakci na Putinova slova podle agentury Reuters posílily. Zdražily i zmíněné suroviny: například tříměsíční kontrakt na nikl na londýnské burze vyskočil o 3,6 procenta, na v přepočtu 368 tisíc korun za tunu.
Rusko, které patří mezi přední světové producenty uranu, titanu a niklu, se kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí.
Americký prezident Joe Biden v květnu podepsal zákon zakazující dovoz obohaceného uranu z Ruska do Spojených států. Vloni přitom byly Spojené státy spolu s Čínou největšími dovozci ruského uranu, uvedla agentura Reuters. Obohacený uran se používá jako palivo v jaderných elektrárnách.
Od ruského paliva se nyní odklánějí také české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Společnost ČEZ v únoru oznámila, že elektrárna Dukovany začne od letošního podzimu využívat palivo od americké firmy Westinghouse. O několik měsíců později by měl Westinghouse zahájit dodávky paliva také do elektrárny v Temelíně. Palivo pro obě elektrárny doposud dodávala ruská společnost TVEL.