Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putovní festival prázdných slov. Teď na G20

Ekonomika

  12:18
Před summitem skupiny G20 je situace napjatá. Přestože americký prezident Barack Obama veřejně poštěkává na šéfy velkých bank a kárá je kvůli neadekvátním odměnám, striktní limity na vyplácení bonusů odmítá. Asi se lekl, že by si tím na čelo definitivně připevnil nálepku komunisty.

Barack Obama foto: White House

V Pittsburghu však proti němu bude sedět nažhavený francouzský prezident Sarkozy, který na zavedení limitů trvá. A když se ho nedočká, hodlá třísknout dveřmi a ze summitu odjet.

Aby toho nebylo málo, postavily se proti další části navržené dohody francouzské banky, kterým se nelíbí, že jednotná minimální kapitálová přiměřenost bank má být v Evropě a v Americe určována rozdílnou účetní metodikou.

Summit, s nímž politici už v dubnu spojili obrovská očekávání, tak spěje ke krachu. Anebo k výsledku, který žádné další restrikce nepřinese, ale všichni budou doma různými argumenty zdůvodňovat, že ve skutečnosti uspěli.

Určit vítěze a poražené nebude složité. Vyhraje buď Sarkozy, nebo Obama. Banky jsou v tuto chvíli irelevantní. A pak se v Česku bavme o programové vyprázdněnosti politiky.