Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Qantas a Air France stávkují. Přestaly létat

Ekonomika

  10:58aktualizováno  12:24
SYDNEY - Australská letecká společnost Qantas Airways v sobotu od 09:00 SELČ zastavila všechny domácí i zahraniční lety včetně provozu své nízkonákladové dceřiné firmy Jetstar kvůli sporu s odbory. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se do sporu hodlá vložit australská vláda.

Letadla společnosti Qantas foto: ČTK

Australský národní letecký dopravce je ve sporu s odborovými svazy ohledně pracovních podmínek a mezd.

Air France stávkují

Palubní personál letecké společnosti Air France v sobotu zahájil stávku. Má trvat po celé francouzské pětidenní sváteční období kolem svátku Všech svatých. V sobotu byla zrušena pětina letů, většinou na domácích linkách, ale také deset letů do ciziny. Zaměstnanci společnosti protestují proti úsporným opatřením. Air France chce i přes stávku zajistit 80 procent letů, avšak nevylučuje rušení na poslední chvíli. České aerolinie podle mluvčí Hany Hejskové navýšily kapacitu na vlastních letech a z Prahy do Paříže o víkendu vypraví dva speciální lety.

Na vnitrostátních linkách firma provozuje 5500 letů týdně, na mezinárodních spojích zhruba tisícovku letů týdně. Zastavení všech letů bude Qantas stát 20 milionů australských dolarů denně (asi 373 milionů korun).

Generální ředitel Alan Joyce novinářům řekl, že požadavky odborů byly nerozumné a on neměl jinou možnost. "K tomuto vývoji jsme byli přinuceni kvůli škodám způsobeným třemi odborovými svazy," prohlásil. "Chtěl bych říct, jak je mi líto, že byl tento průběh nutný," dodal.

Svazy, zastupující inženýry, zaměstnance pozemních, zavazadlových a cateringových služeb a piloty dálkových letů, uspořádaly v uplynulých týdnech sérii stávek. V pátek mělo kvůli sporu problémy 10.000 zákazníků letecké společnosti.

Qantas

Qantas jsou druhé nejstarší aerolinky na světě. Založeny byly v Queenslandu v roce 1920. Společnost dopravuje své klienty do 81 destinací na pěti kontinentech. Do Česka nelétá.

Spoje, které byly v době oznámení o zastavení všech letů ve vzduchu, doletí do svých míst určení, ale žádné jiné už neodstartují, dodal Joyce. Společnost se podle něj postará o všechny cestující, kteří se kvůli tomu dostanou do potíží včetně ubytování a přebukování letenek u jiných leteckých společností.

Autoři: ,