Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Qantas a China Eastern spolu vytvoří nízkonákladové aerolinky

Ekonomika

  7:54
SYDNEY - Australské národní aerolinie Qantas Airways vytvoří společně s čínskou firmou China Eastern Airlines Co. nízkonákladovou leteckou společnost se sídlem v Hongkongu. Qantas tak chce posílit svoji pozici v Asii a snížit náklady.

Nové nízkonákladové aerolinie pod značkou Jetstar budou mít sídlo v Hongkongu. foto: Reuters

Obě firmy budou mít v novém podniku stejný podíl. Aerolinie budou působit pod značkou Jetstar, která je nízkonákladovou značkou Qantas Airways, a provoz mají zahájit v roce 2013. Létat budou na krátké vzdálenosti - do Číny, Japonska, Jižní Koreji a jihovýchodní Asie.

ČTĚTE TAKÉ:

V počátku budou létat se třemi letadly Airbus A320, do roku 2015 chtějí zvýšit počet letadel o dalších 15. Každá ze společností investuje do společného podniku 57,5 milionu USD (1,1 miliardy Kč), investice by později mohla stoupnout až na 99 milionů USD.

V Asii je největší trh letecké dopravy

Nové aerolinie doplní řadu nízkonákladových společností, které v posledních letech zahájily svůj provoz v Asii. Ta je největším a nejrychleji rostoucím trhem letecké dopravy. Vyplní také mezeru na vzkvétajícím čínském trhu, který nemá téměř žádné nízkonákladové aerolinie.

Čínské aerolinie loni přepravily 292 milionů cestující. Podle odhadů místních leteckých úřadů se má tento počet do roku 2015 zvýšit na 450 milionů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jetstar působí v Austrálii a na Novém Zélandu a provozuje společný podnik s aeroliniemi v Singapuru, Japonsku a Vietnamu. V oblasti Asie a Tichomoří týdně vypraví 3000 letů do téměř 60 destinací. Aerolinky odhadují, že ve fiskálním roce 2012 přepraví více než 20 milionů cestujících.

Autoři: ,

Pronájem bytu 3+kk VM po kompletní rekonstrukci, 69 m2, byt č. 2
Pronájem bytu 3+kk VM po kompletní rekonstrukci, 69 m2, byt č. 2

Pivovarská, Vysoké Mýto - Pražské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
14 000 Kč/měsíc