Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rada ČT zastavila Janečkovi miliardový tendr na výběr poplatků

Média

  16:05
PRAHA - Česká televize má potíže s miliardovým tendrem, ve kterém hledá správce výběru koncesionářských poplatků. Poté, co výběrové řízení kritizovala média a někteří členové Rady České televize, ho radní svým usnesením pozastavili. Tendr nemůže pokračovat, dokud ho nezkontroluje dozorčí komise Rady ČT.

Šéf České televize Jiří Janeček. foto: ČTK

Rada zároveň požádala šéfa ČT Jiřího Janečka, aby u zásadních zakázek předkládal dozorčí komisi zadávací dokumentaci automaticky. Obchodní ředitel ČT Robert Kvapil tendr obhajoval.

Čtěte více

Podle rady je zakázka velmi zásadní věcí a ČT o ní neinformovala tak, jak měla. Veřejnoprávní televize by podle radních nyní měla koncesionářům zdůvodnit, proč je tendr nutný. Předseda rady Jiří Baumruk uvedl, že rada nepožaduje úplné zastavení výběrového řízení, jeho uzávěrka ale bude prodloužena do doby, než budou radní znát stanovisko dozorčí komise. Ta je poradním orgánem Rady ČT.

Miliardový tendr

O tendr je podle obchodního ředitele ČT Kvapila mezi firmami velký zájem, do dnešního dne si vyzvedlo zadávací dokumentaci 41 uchazečů.

Veřejnoprávní televize vypsala veřejnou zakázku na zajištění správy a výběru koncesionářských poplatků v polovině září. Hodnota zakázky je 1,06 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Vítěz tendru bude zodpovědný také za standardizaci a rozvoj evidence a výběru televizních poplatků, přirážek k televizním poplatkům a jiných nároků ČT za poplatníky.

České televizi by měl nový systém správy poplatků přinést přes 150.000 nových poplatníků za šest let. Očekávaný výnos projektu pro ČT je podle Kvapila asi 1,6 miliardy korun.

'Zbytečné zatížení v době krize'
Podle radní Dany Eklové představil ředitel Kvapil členům rady jen obecný záměr nechat výběr poplatků na externí firmě. Ovšem že bude tendr vypsán na miliardu a šedesát milionů korun, podle radních nedodal. Eklová míní, že tendr by se měl zrušit, protože veřejnoprávní televizi nepřinese dostatečný zisk. "Zakázka bude pro ČT představovat zbytečné velké zatížení v době krize, kdy by televize měla šetřit," uvedla Eklová.

Radní Jan Prokeš také kritizuje, že vítěz tendru má s televizí podepsat podle zadávacích podmínek smlouvu na šest let. To se mu zdá jako příliš dlouhá doba, televize měla smlouvu podepsat nejdříve na kratší dobu.

Obchodní ředitel Kvapil vyzval radní, aby si ještě před zahájením diskuse podrobně prostudovali zadávací dokumentaci tendru. "Projekt jednoznačně znamená vyšší výnosy pro Českou televizi," obhajoval Kvapil zakázku. Dodal, že se ČT nikdy nerozhodne pro zakázku, která by byla ekonomicky nevýhodná.

Tendr kritizuje i opoziční ČSSD. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek ještě před rozhodnutím rady vyzval ČT, aby výběrové řízení okamžitě pozastavila. "Je naprosto absurdní, že se ČT rozhodla to převést na soukromou společnost," řekl. Televize je podle něj veřejnoprávní institucí a výběr poplatků soukromou firmou by ohrožoval její nezávislost. "Byli bychom svědky privatizace veřejného prostoru v přímém přenosu," uvedl.

Výše televizního poplatku na letošní rok činí 135 korun měsíčně. Do září 2005 to bylo 75 korun, poté se poplatek zvýšil na 100 korun a od ledna 2007 na 120 korun za měsíc. Od 1. ledna 2008 se poplatek navýšil na současných 135 korun.

Navýšení poplatku mělo přispět k pokrytí výpadku příjmů z reklamy v důsledku omezení vysílání reklamy na ČT. Koncesionářské poplatky tvoří většinu příjmů České televize. Loni představovaly 5,83 miliardy korun při celkových výnosech 6,93 miliardy korun. Letos by výnos z poplatků měl klesnout na 5,79 miliardy Kč. Celkem ČT eviduje 3,64 milionu televizních přijímačů.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...