Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radar na D1 zachytil 50 tisíc přestupků. V opravovaném úseku jeli i 140 km/h

Ekonomika

  10:40
PSÁŘE - Kamery úsekového měření na dálnici D1 mezi Psáři a Souticemi odhalily letos od dubna do července zhruba 50 tisíc přestupků. Rychlost v opravovaném úseku překročilo 1,2 procenta všech projíždějících aut.

Omezení rychlosti. Ilustrační foto. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úřad nechal podobný systém instalovat už vloni na jiném rekonstruovaném úseku dálnice mezi Ostrovačicemi a Kývalkou. Během prvních měsíců provozu povolenou tam rychlost nedodržovala zhruba tři procenta projíždějících aut.

Od června do poloviny srpna tehdy rychlost překročilo na 80 tisíc šoférů. Do konce stavební sezóny, kdy kvůli dopravnímu omezení kamery v místě rychlost hlídaly, měřící systém odhalil přes 150 tisíc přestupků.

Zatarasená cesta? Dovoz aut do Prahy může být problém, říkají Škoda a spol.

Letos se valná většina zaznamenaných přestupků u Psářů týkala překročení povolené 80kilometrové rychlosti do rychlosti 109 kilometrů za hodinu. Měřící systém ale odhalil i dvanáct šoférů, kteří zúženým místem projeli rychlostí přes 140 kilometrů za hodinu, uvedlo ministerstvo. Kromě tohoto místa funguje obdobné zařízení i v Klimkovickém tunelu u Ostravy.

Detekční kamery umí po projetí automobilu měřeným úsekem automaticky vypočítat rychlost vozidla a tyto informace předat policii a příslušným obcím s rozšířenou působností. Ty pak budou přestupky řešit s provozovatelem vozidla. Podle dosavadních zkušeností ministerstva klesl v souvislosti se zavedením měřících systémů v kontrolovaném úseku počet nehod.

Počet měřících zařízení na D1 mezi Prahou a Brnem chtěl původně správce komunikací, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ještě během letošního roku rozšířit na pět, nedaří se mu ale dokončit výběrové řízení na nákup dalších sad detekčních kamer.

ŘSD Jana Rýdla ale plánuje na D1 přesunout sadu kamer ze silnice I/30, která sloužila jako objízdná trasa pro nedokončený úsek dálnice D8 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem. Ve kterém omezení na opravované D1 bude tento systém umístěn, ale zatím ŘSD neuvedlo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!