Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radary? Ne. Spíš mýtnice

  19:03
MORAVSKÉ BUDĚJOVICE - Proč poslanci zakázali obcím měřit rychlost? Protože radary radnice často zneužívají jako prostředku pro naplnění pokladen. Reportéři LN se k takovému případu vypravili na jižní Moravu.

Řidiči, opatrně! Tento radar měří rychlost jen pár metrů za cedulí označující vjezd do Moravských Budějovic. foto: Lidové noviny

Řidiči, kteří znají Moravské Budějovice, před vjezdem do města prudce brzdí. Projet totiž okolo vjezdové tabule tohoto jihomoravského města třeba 70 km/h, znamená automaticky dva trestné body v rejstříku a pokutu okolo dvou tisíc korun.

Zhruba patnáct metrů za cedulí na řidiče „civí“ radar. Kolem kromě komunikace najdete jen plot továrny a pole. Šoféři zvyklí brzdit až u prvních domů ho tak míjí daleko rychleji, než by podle pravidel měli. To samé se opakuje i na konci obce – i tady je radar těsně před cedulí. Řidiči ale na obou místech rozhodně nikoho neohrožují. Obě zařízení jsou na svých místech od konce května. Třetí zařízení najdete u školy – zde už opodstatnění má.

Do městské pokladny zatím radary přinesly 117 tisíc korun. A to se jedná jen o uzavřené případy. Další desítky případů překročení rychlosti jsou teprve v šetření.
 
Téměř polovina výnosů jde firmě Czech radar, od které si město radary pronajalo. Podle radnice jsou měřiče jednoznačně přínosem. „Přes město se teď jezdí pomaleji než v minulosti,“ říká místostarostka Jana Kiesewetterová.

„Zákeřné“ radary
LN nalezly ještě dva radary, které – v mírné nadsázce řečeno – slouží spíše jako mýtná stanoviště. Ve výběru LN pomohlo občanské sdružení OSBID, které se vyhledáváním zákeřných radarů zabývá.

* Měcholupy u Nepomuku
* Mělník (Radar hlídá rychlost 30 km/h na železničním přejezdu. Po protestech ho město označilo cedulí.)
Běžní občané si ale myslí něco jiného: radary prý řidiče neumravňují, jen plní městskou kasu. „Takto rozmístěné jsou na nic. I já jsem se nachytal a to jsem místní. Stejně za nimi každý zrychlí na devadesát. Město si prostě potřebuje vydělat,“ kritizuje radar místní řezník.

A nestěžuje si jen on. Kritika vůči podobným radarům rozmístěným podobně jako „chytáky“ v Moravských Budějovicích po celém Česku se přenesla i do sněmovny. Právě kvůli nim poslanci v rámci schvalování nového policejního zákona městům a obcím zakázali měřit rychlost. I přes odpor ministra vnitra Ivana Langra.

Ten chce v podzimní novele zákona pravomoc měřit rychlost obcím opět vrátit. Aby však text prošel sněmovnou, bude potřeba učinit kompromisy. Poslanci a senátoři přitom volají po tom, aby byly radary jen na důležitých místech (u škol) a byly označené cedulí.

„Zatím je předčasné říkat, jak bude novela napsaná,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat