Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Rafinerie Unipetrolu vydělaly dvě miliardy. Pomohla levná ropa

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: Unipetrol

PRAHA Petrochemický obr Unipetrol za první tři měsíce roku vydělal 1,995 miliardy korun. Je to více než dvojnásobek proti loňsku, kdy za první tři měsíce vydělal 937 milionů korun. Tržby společnosti ale letos meziročně klesly o 16 procent na 23,975 miliardy korun.

Podle společnosti je důvodem vyšší ziskovosti dobré využití výrobních kapacit v kombinaci s výrazně vyššími rafinérskými maržemi. 

„Vysoké rafinérské marže, pozitivně ovlivněné klesající cenou ropy, se nám podařilo využít prostřednictvím patnáctiprocentního navýšení prodejů rafinérských produktů,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Firmě podle něj rostly prodeje jak v rámci velkoobchodu, tak v maloobchodní síti Benzina.

V segmentu, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal Unipetrol provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) ve výši 2,985 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o zhruba 1,35 miliardy Kč. Pozitivní vliv na něj měly vyšší marže na rafinérských produktech a polyolefinech, mírně vyšší rozdíl cen mezi ropami Brent a Ural, nižší interní náklady na energie v důsledku poklesu cen ropy a vyšší prodeje rafinérských i petrochemických produktů. „Prodeje paliv podporovala v prvním čtvrtletí také stabilně nízká úroveň šedé zóny, omezená v důsledku legislativních opatření přijatých na konci roku 2013,“ uvedla firma.

Příčinou je podle společnosti zejména výrazné snížení cen ropy. 

Využití rafinérských kapacit dosáhlo 84 procent, negativně ho ovlivnila zimní sezónnost a plánovaná odstávka rafinérie v Kralupech v druhé polovině března. Objem zpracované ropy v rafinérské části vzrostl o deset procent na 1,24 miliardy tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o patnáct procent.

V petrochemické části rostly prodejní objemy o procento na 446 tisíc tun. Prodeje polyetylénu se zvýšily o sedmnáct procent, v případě polypropylénu o deset procent. 

Vysokou poptávku po polymerech ovlivňovalo zejména ekonomické oživení, nižší úroveň dovozů do EU a exportní zaměření některých evropských producentů na trhy mimo Evropu v důsledku oslabování eura vůči dolaru. Etylénovou jednotku společnost využívala na 95 procent její výrobní kapacity.

V maloobchodním segmentu zaznamenal Unipetrol v prvním čtvrtletí provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací 135 milionů korun, což je o 35 procent více než loni. Meziročně se zlepšila úroveň palivových marží, a to jak na benzínu, tak na naftě. Společnost zvýšila prodeje pohonných hmot, k čemuž přispěly i nižší ceny. Rostl také nepalivový segment, například gastro služby v síti rychlého občerstvení STOP CAFE.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...