Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raiffeisenbank koupila 100 procent Equa Bank od fondu AnaCap, cenu transakce nezveřejnila

Ekonomika

  19:20aktualizováno  20:30
Praha - Skupina Raiffeisenbank International (RBI) koupila sto procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úspěšné uzavření transakce podléhá schválení regulačními orgány, sdělila Raiffeisebank. Cenu transakce nezveřejnila.

Raiffeisen Bank. foto: Shutterstock

„Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií. ČR je jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst. Vedení Raiffeisenbank má silnou podporu akcionářů ve všech aktivitách souvisejících s její expanzí na českém trhu,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Dokončení transakce je plánováno na konec druhého čtvrtletí tohoto roku v závislosti na schválení regulačních orgánů. V případě úspěšného dokončení transakce se plánuje sloučení Equa bank s Raiffeisenbank.

„Z pohledu našich akcionářů je prodej skupiny Equa velmi úspěšným završením více než desetiletého investičního projektu v ČR,“ uvedla Equa bank.

Equa bank se zaměřuje, kromě jiného, na spotřebitelské úvěry a obsluhuje téměř 480 000 zákazníků. Navrhovaná akvizice je součástí strategie RBI rozšiřovat svou působnost na vybraných klíčových trzích. Ke konci roku 2020 byla celková aktiva Equa bank 2,8 miliardy eur (asi 72 miliard Kč). Za stejné období vykázala Raiffeisenbank aktiva 15,7 miliardy eur (zhruba 405 miliard Kč).

„Během krátké doby byla ohlášena další fúze na českém bankovním trhu,“ řekl analytik Capitallinked.com Radim Dohnal s poukazem na nabídku PPF Monetě na spojení s jejími společnostmi Air Bank, Homecredit CR a SK a značky Zonky. Odpovídá to podle něj strategii v celém vyspělém světě, podle které konsolidace bank a finančních skupin je jedinou cestou, jak obstát v náročném regulačním prostředí a uhájit svoje postavení proti fintech společnostem. „Budeme sledovat další nákupy či prodeje, zvláště menších bank,“ dodal.

Raiffeisenbank, která patří mezi pět největších tuzemských bank, poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. Raiffeisenbank loni klesl čistý zisk meziročně o 49 procent na 2,14 miliardy korun. Důvodem byla pandemie koronaviru.

Equa bank v roce 2020 z téhož důvodu meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 55 procent na 182 milionů korun. Equa bank patří mezi menší banky. Na český trh vstoupila v roce 2011 poté, co společnost Equa Group Limited převzala Banco Popolare ČR. Equa Group byla dosud ve vlastnictví fondů, které spravuje britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.

Raiffeisenbank

 • Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Je pátou největší a systémově významnou tuzemskou bankou. V ČR má asi 130 poboček a klientských center. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International (RBI).
 • Při vzniku finanční skupiny Raiffeisen stál Friedrich Wilhelm Raiffeisen (1818 až 1888), který v roce 1862 založil v Anhausenu první družstevní bankovní asociaci.
 • Skupina Raiffeisen International v létě roku 2006 koupila českou eBanku a o dva roky později byla dokončena její fúze s českou Raiffeisenbank.
 • Čistý zisk Raiffeisenbank klesl v roce 2020 meziročně o 49 procent na 2,14 miliardy korun. Důvodem byla pandemie koronaviru. Aktiva banky vzrostla o 11 procent na 411 miliard Kč.
 • Celkové provozní výnosy banky se loni snížily o 12,5 procenta na 10,45 miliardy Kč. Objem poskytnutých úvěrů klientům se proti předchozímu roku zvýšil o jedno procento na 249 miliard Kč. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 15,1 procenta na 335 miliard Kč. Provozní náklady 6,3 miliardy Kč se v meziročním srovnání snížily o 5,8 procenta.
 • Raiffeisenbank vloni v prosinci odkoupila od společnosti Raiffeisen Bausparkassen Holding GmbH 90 procent akcií Raiffeisen stavební spořitelny a stala se stoprocentním vlastníkem této spořitelny.
 • V roce 2016 se Raiffeisenbank stala Nejlepší bankou roku v soutěži, jejímž vyhlašovatelem jsou Hospodářské noviny.

Equa bank

 • Equa bank patří mezi menší banky. Na český trh vstoupila v roce 2011 poté, co společnost Equa Group Limited převzala Banco Popolare ČR. Equa Group byla dosud ve vlastnictví fondů, které spravuje britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.
 • Její předchůdkyní byla IC Banka, jež vznikla v roce 1993. Její majitelé ji v září 2007 prodali italské Banco Popolare a toto jméno pak převzala i česká firma. Od Italů pak tehdy ztrátovou banku odkoupila skupina AnaCap Financial Partners, která jí dala jméno Equa bank.
 • Equa bank se zaměřuje, kromě jiného, na spotřebitelské úvěry a obsluhuje téměř 480.000 zákazníků. Ke konci roku 2020 byla celková aktiva Equa bank 2,8 miliardy eur (asi 72 miliard Kč).
 • Bance v roce 2020 meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 55 procent na 182 milionů korun. V prvním čtvrtletí roku 2020 jí ale konsolidovaný čistý zisk meziročně stoupl o pětinu na 122 milionů korun. Ostatním bankám zisky kvůli koronavirové situaci vesměs propadly.
 • Konsolidované provozní výnosy Equa bank dvě miliardy Kč zůstaly v roce 2020 podle tiskové zprávy banky z letošního ledna na úrovni rekordního roku 2019. Equa bank tak kompenzovala snížení ziskovosti v důsledku prudkého poklesu sazeb obchodními výsledky.
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.