Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raiffeisenbank převrací každou korunu. V Česku propustí až stovky lidí

Ekonomika

  10:34
PRAHA - Raiffeisenbank plánuje v Česku do konce letošního roku propustit desítky až stovky lidí. Nyní zaměstnává kolem tří tisíc lidí. Banka hledá úspory kvůli poklesu výnosů. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to říká generální ředitel banky Mario Drosc.

Mario Drosc, předseda představenstva a CEO Raiffeisenbank . foto: MAFRA - František Vlček

Zadrhnuté hospodářství začíná bankám komplikovat život. Klienti o jejich služby nestojí jako dříve, klesají jim výnosy i marže. "Převracíme každou korunu a víc než dříve hledáme nové cesty, jak vydělat," říká šéf české Raiffeisenbank Mario Drosc.

Přesný počet propuštěných ani jejich umístění v rámci banky zatím vedení banky nestanovilo, jasno by mělo být v srpnu a září. "Myslím, že řádově se to dotkne desítek, možná nižších stovek pracovníků. Byl bych překvapen, kdybychom propouštěli v podobném rozsahu jako v roce 2011," uvedl Drosc.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank působí v Česku od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce RBI, která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB.

V letošním prvním čtvrtletí tuzemské Raiffeisenbank klesl čistý zisk o 37 procent na 557 milionů Kč. Důvodem poklesu byly především jednorázové výnosy z přecenění derivátů v loňském prvním čtvrtletí.

Před dvěma lety Raiffeisenbank propustila devět procent zaměstnanců, v bance jich tehdy zůstalo 2900.

Raiffeisenbank nyní na výnosech ztrácí jednotky, maximálně něco málo přes deset procent, uvedl její šéf. Tuzemské banky jsou podle něj nyní pod tlakem kvůli stagnaci ekonomiky, nízké úrovni úrokových sazeb a zvýšené konkurenci mezi bankami, která znemožňuje, aby si banky kompenzovaly pokles marží přes zvýšení poplatků.

Raiffeisenbank také zvažuje upravit organizační strukturu tím, že by se odstranily některé manažerské úrovně. "Diskutujeme i úpravy odměňovacích systémů, abychom zbytečně neplatili za něco, co nevytváří hodnotu," řekl listu Drosc, který banku vede od počátku letoška. Banka mimo to snižuje také nepersonální náklady, jedná s dodavateli o nižších cenách nebo poklesu plateb za pronájmy.

Celý rozhovor s šéfem české Raiffeisenbank čtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat