Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Sodovka Neger pobouřila Rakušany. Je to mé jméno, hájí se výrobce

NEGER - soda foto: www.neger.at

Značné pobouření vyvolal na nedávné kulturní akci v Dolním Rakousku prodej lokální sodovky jménem Neger-Soda. „Je to v dnešní době ještě v pořádku?“ ptali se lidé. Na láhvích se totiž nachází nejen sporné slovo, ale také v logu výrobce je obrázek maura v sukni. Výrobce se brání. Neger je totiž jeho jméno a logo se mu líbí.
  12:09

Sporné láhve si podle rakouského regionálního listu Heute jako první všimla čtenářka Sylvia B. Logo i jméno výrobce jí připadá nevhodné. Brzy po ní se ozvali i další lidé. Do redakce nakonec přišly stovky rozhořčených reakcí těch, kterým jméno a logo výrobce sodovky vadí.

„Je takové logo v dnešní době ještě vhodné?“ ptá se 55letý Rakušan, který poukazoval na nedávnou kauzu z USA, kdy slavný výrobce rýže Uncle Ben’s musel nahradit muže tmavé pleti ve svém logu. Podobně argumentovali také další Rakušané.

Pro majitele sodovkárny Horsta a Stefana Negerovy z Mauternu v Dolním Rakousku tak nastaly krušné chvíle. Musí opakovaně svým zákazníkům vysvětlovat, že jméno Neger není marketingový trik, ale rodinné jméno.

„Naše logo zdobí láhve se sodovkou již více než padesát let,“ říká osmdesátiletý majitel firmy Horst Neger. Rodinný podnik několikáté generace vyrábí vlastní značku Neger-Soda, ale také vlastní kracherl, tedy ovocnou limonádu. Oblíbené jsou také další lokálně známé nápoje, jako je Frucade nebo originální limonáda Schmex.

Povyk kolem loga je pro majitele nepochopitelný: „Začíná to být opravdu otravné,“ dodává podnikatel. Podle podnikatele je maur milá postava. „Třeba kůň jako logo firmy se k nám prostě nehodí. Co mám dělat? Je to jen moje jméno!“ argumentuje sodovkář.

Přijde vám jméno a logo výrobce limonády v pořádku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 22. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.

Ano, proč ne, funguje již 50 let13263
Ne, výrobce by je měl změnit190
Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...