Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rakušané cítí příležitost: chtějí znovu otestovat Temelín a zakázat jádro

Ekonomika

  16:58
BRUSEL - V Bruselu se v úterý v reakci na potíže s japonskými jadernými elektrárnami po pátečním ničivém zemětřesení uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku. Rakousko mezitím zopakovalo požadavek, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

Temelín. foto: ČTK

Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich při příjezdu na dnešní zasedání s kolegy ze členských zemí EU zopakoval, že Vídeň v reakci na události v Japonsku chce, aby středoevropské jaderné elektrárny prošly testy odolnosti.

"Jsou opravdu odolné vůči zemětřesením? Jak fungují chladicí systémy jejich reaktorů?" řekl Berlakovich a dodal, že testy by měly být provedeny rychle.

Čtěte více:

Rakousko je známým odpůrcem jaderné energie, dlouhodobým trnem v oku mu je třeba česká elektrárna v Temelíně. Vznést to sice chce už dnes, avšak otázky jaderné energetiky v EU spadají po jiné ministry než ty zodpovědné pro životní prostředí.

Jaderná elektrárna Temelín.

Maďarské předsednictví EU v dnešním prohlášení zdůraznilo, že události v Japonsku nemají žádné dopady na evropské obyvatelstvo. Úrovně radiace jsou ve všech členských státech v normálu.

"Musíme zdůraznit, že rozhodnutí využívat jadernou energetiku přináleží do výhradní kompetence členských zemí," podotklo předsednictví. Jaderné elektrárny má nyní 14 z 27 států EU.

Skončeme to do roku 2050
Nicméně už v úterý by se mělo na Evropské komisi uskutečnit jednání jaderných expertů z členských zemí EU, které by situaci v Japonsku mělo být věnováno. Na něm by se o takovýchto výzvách mohlo jednat.

"Půjde o kontrolu bezpečnosti," nastínila Kearnsová očekávané téma jednání. Dodala, že by si země EU měly říct, zda vše funguje, jak má, nebo zda je třeba něco zlepšit, lépe koordinovat.

Sociálnědemokratičtí a socialističtí ministři či náměstci životního prostředí se ještě před dnešním jednání s kolegy ze všech zemí EU sešli na společném zasedání a vyzvali unii k tomu, aby ukončila výrobu jaderné energie do roku 2050. Podle nich jaderná energie představuje významnou bezpečnostní hrozbu i riziko pro životní prostředí.

Autoři: ,