Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rasistický kverulant Sarrazin bude vyhozen z vedení centrální banky

Ekonomika

  12:30
BERLÍN - Nakonec přeci jen. Německá centrální banka se po vlně kritiky ze všech politických kruhů rozhodla zbavit svého problému: člena představenstva Thila Sarrazina. Ten způsobil v Německu silný rozruch a vlnu rozhořčení kvůli svým výrokům na adresu muslimských přistěhovalců, Židů a příjemců sociálních dávek.

Člen představenstva Bundesbanky Thil Sarrazin. foto: Reuters

Včera večer se členové představenstva Bundesbanky jednomyslně shodli, že navrhnou spolkovému prezidentovi Christianu Wulffovi, aby Sarrazina odvolal. Stane se tak vůbec poprvé v historii německé centrální banky.

Spolkový prezident žádosti o Sarrazinovo odvolání s největší pravděpodobností vyhoví. Sám se totiž ve středu vyjádřil pro jeho odchod z Bundesbanky. "Domnívám se, že představenstvo německé centrální banky může provést některé kroky, aby diskuse (okolo výroků Sarrazina - pozn.red.) Německu neškodila - především na mezinárodním poli," uvedl Wulff.

Kdo může za zhloupění Německa?

Thilo Sarrazin, který tento týden představil svou novou knihu Německo se ničí, zastává například názor, že muslimští migranti kvůli vysoké porodnosti převezmou v německé společnosti hlavní roli a jsou důvodem pro zhloupění Německa. Ostře kritizuje také příjemce sociálních dávek, kterým například doporučuje, aby si v chladném období raději vzali o svetr více, než aby utráceli za topení.

Také další přední politici ostře kritizovali vyjádření Sarrazina. podle nějž se například muslimští přistěhovalci neumí integrovat do německé společnosti a Židé mají určitý společný gen.

Politici zvýšili tlak na Bundesbanku a požadovali jasné rozhodnutí, co dál se Sarrazinem. který se již i v minulosti "proslavil" kritickými a politicky nepřijatelnými výroky na adresu přistěhovalců.

Jenže právě hlasy politiků, kteří žádali odvolání Sarrazina, mohly pověst banky poškodit podobnou měrou jako samotné kritizované výroky. Především pověst nezávislosti banky mohla podle některých zpráv utrpět. A jak píše list Handelsblatt, na excesy známého provokatéra může ještě doplatit kromě pověsti samotné banky i její současný prezident Axel Weber.

Weber byl dosud totiž označován za jednoho z možných nástupců současného šéfa Evropské centrální banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta. Jenže kvůli problémům se Sarrazinem se křeslo v centrální bance Weberovi vzdaluje. Šéf Bundesbanky sice nakonec rozhodl tak, jak si spolková kancléřka Angela Merkelová žádala. A právě její podporu bude Weber při ucházení o křeslo šéfa Evropské centrální banky potřebovat.

Jenže na druhou stranu se tím Weber i jeho další kolegové z představenstva Bundesbanky dostali do kleští mezi požadavky politiků a nezávislostí banky. Centrální banka s Weberem ve svém čele se tak podle některých kritiků stala pouhou loutkou v rukou vrcholných politiků.

Jak uvádí Handelsblatt, v národním i mezinárodním měřítku to trvale poškodilo pověst banky. Na druhou stranu Weber nyní prokázal, že umí prosadit jasné rozhodnutí a řešit problémy. Zastavil tak kritiku, že banka je pod jeho vedením slabá a neschopná řešit problémy.

Horizont na téma výroků Thila Sarrazina najdete v sobotních Lidových novinách


 

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.