Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rath pro LN: Jak řešil Hitler krizi? Začal zbrojit

Ekonomika

  15:05
Pokud Středočeský kraj získá zprivatizované nemocnice zpět, je možné, že některé z nich prodá znovu. Říká v rozhovoru pro LN poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath.

LN Pane hejtmane, chcete dostat nemocnice zpátky pod kraj. To jsou dvě miliardy korun. S rozpočtem kraje tedy musel Petr Bendl dobře nakládat, když tam najdete takové peníze.
Spíš bych řekl, že jsme v rozpočtu našli nemalé rezervy.

LN A kde jste je našli?
Skoro všude. Bendl kraj hodně zadlužil - asi šesti miliardami. Přesto se v jeho rozpočtu našla celá řada věcí, kdy jsme mohli jednotlivé položky přesunovat mezi jednotlivými kapitolami.

LN Řekněte mi příklad, odkud jste peníze přesunuli.
My jsme zatím nic nepřesouvali. My jsme pouze přesouvali prostředky na úhradu poplatků. To bylo osmdesát milionů. Ale dvě miliardy tak jednoduše nenajdeme. To musíme kraj ještě více zadlužit.

LN Je to rozumné ve chvíli, kdy je tu recese, neví se, jak dlouho bude trvat a jak hluboká bude, kdy Spojené státy, na nichž jsme závislí, zatím netuší, jak budou krizi řešit…?
Všichni na světě s tou krizí bojují tak, že se zadlužují. Ale mně připadá, že naši ekonomové mají trochu změklé mozky. Hlavně ti pravicoví. Jejich rady jsou báječné. Jdou proti proudu celého světa a mají pocit, že jsou nejchytřejší. Ale veřejné rozpočty na celém světě jsou deficitní! A všechny státy se dál budou zadlužovat!

LN Když jste tu mluvil o těch změklých ekonomických mozcích…Není spíš trochu změklých oněch dvaapadesát bodů ČSSD, kterými chcete vyřešit krizi? Vy máte pocit, že z krize vyjdeme zavedením novomanželských půjček, zpomalením deregulace nájemného, prodloužením výplaty podpor v nezaměstnanosti?
David RathNo jasně! Ale u nás je většina ekonomů zblblá liberální teorií, že čím nižší daně, tím všechno bude úžasnější. Nejlepší by bylo, kdyby daně byly nula. To bychom už žili v ekonomickém ráji!

LN Zato Jiří Havel přišel se zmíněným receptem ČSSD a ani nespočítal, na kolik by to přišlo. Vy máte představu?
Přijde to na řadu miliard, ale…

LN Co je řada miliard?
Já jsem to nepsal. David Rath to nepočítal. Ale my potřebujeme nastartovat spotřebu! Co dělal Karel IV., když byla krize? Stavěl hladovou zeď, aby lidem dal práci a ti se mohli najíst! Co dělali američtí prezidenti? Prudce zvedli důchody a dávky v nezaměstnanosti, aby lidi ekonomiku roztočili! A tohle je ze stejné kuchyně. Jak chcete roztočit ekonomiku, když lidem nedáte peníze?

LN A jak vy chcete roztočit ekonomiku, kdy se ani nenamáháte spočítat, na kolik vás to přijde?
Já jsem ten materiál nepsal, abych tady teď žongloval čísly.

LN Ale ten materiál obhajujete.
Protože to má logiku – zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. To je to, co potřebujeme! Jak řešil krizi Adolf Hitler?

LN Pane hejtmane, neděste mě.
No ne. Vy se smějete, ale to jsou vážné věci. Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a tím nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku… Liberální ekonomové na tohle všechno zapomněli. A místo toho přicházejí s nějakými svými fantasmagoriemi.

LN Zato když budu víc pracovat, abych pak mohla i víc utrácet, vy mi zavedete daňovou progresi a o to víc mi seberete.
Jasně! To je taky jediný systém, který může dlouhodobě fungovat! Vy jako diabetička potřebujete dobrou zdravotní péči. Pokud by nebyla vysoká míra zdanění, tak byste si všechno platila sama. Na to byste ani neměla! Když já jsem dělal v IKEM, tak inzulinová pumpa stála sto tisíc! Jestli chceme kvalitní zdravotnictví, kvalitní silnice a kvalitní policii, musí se to zaplatit.

LN A to z peněz těch, co se snaží. Zatímco ostatním budete rozdávat vyšší sociální dávky.
Na tomhle naprosto trvám. A kdo mi bude tvrdit pravý opak, řeknu mu: „Ukaž mi na světě stát, který má nízké daně a bohaté občany.“

LN Vy mi říkáte, že nejjednodušší pro mě bude, když se svou nemocí přestanu pracovat, platit daně státu, přejdu na invalidní důchod a vy mi ještě přidáte, abych mohla utrácet.
Promiňte, ale v okamžiku, kdy je ekonomická krize, je to jedno z mnoha řešení. Bez progresivního zdanění nebudete mít bezplatné zdravotnictví, bezplatné školství…

LN Já nechci bezplatné školství.
Vy ne. Ale když zpoplatníte školství, spousta lidí na něj přestane mít.
LN Samozřejmě by školné doprovázely třeba možnosti půjček, které by lidé spláceli až po studiu.
A jak učitel splatí se svým platem půjčku? Někteří politici navrhují, aby učitel začal splácet, až když se dostane na dvojnásobek průměrného platu. No ale na ten se učitel nedostane do důchodu! Tu půjčku pak budou splácet ještě jeho vnuci! Za to, že jejich dědeček byl učitel!

LN A vy jako sociální demokraté byste pak pomohli prosadit pro učitele vyšší platy.
No to je opravdu hezká představa. My jim zvýšíme platy a oni si za to zaplatí studium.

LN A proč ne.
Ano, taky je to možné. Ale ideální je bezplatné školství. To stabilizuje společnost. To už říkal Masaryk, to už říkal Komenský…

LN Tak. Už jsme byli u Hitlera, Masaryka, Komenského, Karla IV…. Pojďme k Paroubkovi. Na podzim jste mi říkal, že i Paroubek je pro poplatky, ovšem z politických důvodů že to připustit nemůže. Platí to stále?
Tohle jsem říkal? Tak… Je to možné. Já už jsem říkal věci, že se sám až divím. Nevím, jestli to ještě platí. Já jsem s Jiřím Paroubkem tu věc od té doby nediskutoval.

LN Proč chcete dostat zpět pod kraj LDN v Prčici?
My těžko z toho balíku můžeme vytrhávat a říkat: „Tohle bylo zprivatizováno protizákonně, ale nám se to ani nehodí.“ My musíme chtít zpátky celý balík. Samozřejmě pokud uspějeme a dostaneme to zpátky, je možné, že některá ta zařízení použijeme na další vyjednávání o zařízeních, která kraj nepotřebuje. Ale teď nevím, jestli je to zrovna případ Prčice. Ale může to tak být. Určitě to nebude případ rakovnické a mělnické nemocnice. Ty potřebujeme.

LN Takže byste znovu privatizovali. Pakliže bude nějaká nemocnice hodně špatná, je možné, že ji budete převádět na LDN?
I LDN musí mít nějakou úroveň.

LN Proč se ptám – když jste byl ministrem, popsala jsem vám stav žižkovské nemocnice. Byl jste zděšen. Později jste mi s úlevou oznámil, že už je z ní LDN.
No…Samozřejmě kde nezvládají akutní péči, mohou zvládnout tu eldéenkovou péči. Ale platí, že pokud je z nemocnice troska, nemůže se z ní automaticky dělat LDN.

LN Víte, ona ale žižkovská nemocnice žádná LDN není. Tak by mě zajímalo, jestli jste jako ministr měl tak špatné informace, nebo jestli takhle v klidu lžete.
No vidíte. A já žil v domnění, že to je LDN. Jsem překvapen. Ale mluvil jsem s řadou lidí, kteří tu nemocnici navštívili a říkali, že je LDN. Ono to tam jak na LDN vypadá.

LN Vypadá to jako LDN, ale není to LDN. Co je to, pane hejtmane? Žižkovská nemocnice.
Ano. Ale nicméně je soukromá. To snad mám správnou informaci.

LN Byl jste při výběru lidí na hejtmanství opatrnější než v minulosti? Na ministerstvo zdravotnictví jste si vzal pana Drymla…
Na mě to všechno kolem pana Drymla působí hodně divně. A nelíbí se mi to. Nelíbí se mi ani pozice médií, ani to, jak on reagoval.

LN Myslíte to, jak chodí se zbraní a říká, že neodstoupí?

No to už nevím, jestli je kabaret, nebo tragédie. Ale moje zkušenost s Drymlem jakožto s mým náměstkem je velmi dobrá. On tam byl od rána do noci, byl spolehlivý, cokoli dostal za úkol, snažil se maximálně splnit. Je inteligentní. Je pravda, že někdy má hodně razantní způsoby.

LN Nabízel vám někdy informace na jiné lidi?
Tak… Víte, v politice je hodně lidí, kteří mají agentománii. Divila byste se, kolik se v politice pohybuje lidí, kteří vám neustále sdělují nějaké informace. A vy nevíte, jestli jsou to drby, pravda, nebo úplné výmysly. Všichni ti různí lobbisté, kteří běhají po parlamentu a neustále vás odchytávají na chodbách… Šeptají vám, že ten či onen připravuje proti vám komplot… Problém Vladimíra Drymla byl – a já mu to říkal už tehdy – že těmto věcem příliš věří.

LN Je Dryml paranoidní?
To ne. Není už na hranici paranoie, že by trpěl stihomamem. Spíš bych řekl, že má zálibu v zákulisních informacích a drbech.

LN To zřejmě ano. Můj redakční kolega s ním měl zkušenost, že mu sám Dryml nabízel a nosil informace na stranickou kolegyni Emmerovou…
Je to možné. Ale on v tom určitě není sám. Tímhle trpí více či méně každý politik.

LN Nemáte pocit, že je v politice čím dál víc paranoiků? V poslední době mi několik politiků říkalo, jak je sleduje tajná služba. Vy sám jste mi naposledy říkal: „Už o nás vědí, že tu spolu sedíme.“
Bohužel taková je doba.

LN Takže už zas o nás vědí?
Víte, psychofarmaka mění vnímání člověka tak, že do té doby, než je začnete užívat, popisujete to tak, že k vám hovořil ďábel a hrozně vás to ovlivňovalo a trápilo. Když začnete užívat určité léky, pak ti pacienti říkají: „Ďábel ke mně hovoří, ale už je mi to jedno.“

LN Vy něco berete?
Ne. Neberu naštěstí nic. Ale normální člověk – pokud se považujeme za normální – se smíří s tím, že žijeme v době, kdy u sebe máme mobil a kdokoli kdykoli zpětně může zjistit, s kým se dva mobily setkaly. 

LN Myslíte, že vás někdo sleduje?
Myslím, že ne. Možná Ivan Langer. Ale rád bych mu vyřídil, že mi to nevadí. A považoval bych se za málo důležitého, kdyby to nedělal.