Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath prý nemá čím opravovat silnice

Ekonomika

  18:10
PRAHA - Hejtman David Rath (ČSSD) tvrdí, že středočeský kraj nemá kvůli bývalému vedení čím opravovat silnice. Jeho předchůdci prý zprivatizovali prakticky veškerou techniku i s pracovníky údržby silnic. Bývalý krajský náměstek pro dopravu Karel Vyšehradský Rathovu kritiku odmítl a poukázal na to, že Rath jen maskuje to, že použil peníze určené pro silničáře na úhradu regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Podle Vyšehradského je uzavírání pětiletých smluv se soukromými společnostmi mnohem efektivnější než zaměstnávat lidi a nemít pro ně práci.

"V tuhle chvíli musím bohužel říct občanům Středočeského kraje nemilou zprávu, že silnice se tady hned tak opravovat nezačnou, protože všechno bylo prodáno a my to nemáme prakticky čím opravovat," uvedl Rath s tím, že na vině je bývalé vedení.

Podle Vyšehradského se ale hejtman pouze snaží zamaskovat to, že nemá na údržbu silnic peníze kvůli dotování regulačních poplatků v krajských nemocnicích.

"Když zjistíme, že je nějaká silnice děravá, tak s tím prakticky nemůžeme dělat nic, protože nám zbyli jenom úředníci," prohlásil Rath. Bývalé vedení podle něj postihla "privatizační mánie". Jejím důsledkem je podle hejtmana stav, kdy kraj nemá na soukromé firmy žádné páky, kterými by je přinutil silnice opravovat.

"Samozřejmě ty soukromé firmy často dělají i něco jiného, to jsou stavební firmy, které když je hezky, tak začnou stavět na stavbách. Příjem od kraje je pro ně příjemnou rentou," uvedl Rath.

Vyšehradský ale namítl, že firmám hrozí za nesplnění závazků přísné sankce, které vyplývají z uzavřených smluv. Rath by si podle něj měl tyto smlouvy nejdříve dobře prostudovat.

Vzniknou krajští cestáři?
Hejtmanství podle Ratha dává ročně do údržby silnic 1,5 miliardy korun, které plynou soukromým společnostem. Kraj nyní po firmách bude chtít, aby kvůli kontrole do každého údržbového vozidla nainstalovaly systém GPS.

Zároveň by měla být vytvořena digitální mapa stavu silnic ve středních Čechách. "Abychom vůbec měli přehled o tom, jak která komunikace vypadá a zda se opravují opravdu ty, které jsou v nejhorším stavu," dodal hejtman.

Podle něj by kraj měl opět zaměstnat skupiny cestářů, které bude mít stále k dispozici a které budou provádět drobné opravy podle okamžité potřeby.

Vyšehradský ale míní, že operativně lze tyto problémy řešit i se soukromými společnostmi. Zaměstnávání cestářů krajem bývalý náměstek označil za návrat k socialismu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat