Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rebelové v ODS trvají na svém, zvýšení DPH na výboru nepodpořili

Ekonomika

  11:31
PRAHA - Sněmovní rozpočtový výbor doporučil na návrh opozice Sněmovně, aby ve vládním daňovém balíčku ponechala sazby daně z přidané hodnoty na současné úrovni 14 a 20 procent. Vláda je chce o bod zvýšit. Sněmovna se nemusí názorem výboru řídit. Usnesení bylo ovlivněno tím, že chyběli někteří koaliční poslanci.

Poslanec a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS) foto: ČTK

Členové výboru z řad revoltujících poslanců ODS Radim Fiala a Marek Šnajdr se hlasování o pozměňovacím návrhu Michala Babáka (VV) o dani z přidané hodnoty zdrželi. Předem avizovali, že opoziční návrhy změn v balíčku ve výboru nepodpoří a nebudou podávat žádné vlastní.

ČTĚTE TAKÉ:

Fiala také uvedl, že některé návrhy opozice sice jsou v souladu s požadavky "rebelů", poukázal ale na to, se řešení hledá pracovní skupina ODS. "Dokud nebude dohoda nebo nedohoda, nebudeme podávat žádné návrhy," řekl Fiala.

Pro Babákův návrh hlasovalo 11 přítomných poslanců opozice, proti bylo osm přítomných koaličních poslanců. Členové výboru navíc podpořili rovněž hlasy opozice návrh Ladislava Šincla (ČSSD), podle něhož by bylo z balíčku odstraněno sjednocení dvou dávek na bydlení do jedné.

Budoucnost vlády závisí na daních

Sněmovna bude balíček daňových změn schvalovat na schůzi, která začne 23. října. Předchozí pokus kabinetu soubor změn prosadit skončil neúspěchem.

Předlohu vetoval Senát a při opakovaném hlasování ve Sněmovně se část poslanců ODS postavila proti. Vláda proto vzápětí předložila balíček znovu a spojila s ním svou důvěru.

Balíček zvyšuje DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Podle vlády má přinést asi 25 miliard korun.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...