Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Recese v Česku trvá už stejně dlouho jako na jihu Evropy

pátek 31.12. Odsud z Letné je krásně vidět, jak moc Svatý Vít převyšuje Hrad. To jen zespodu od Vltavy je to celek, Hradčany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pátek 31.12. Odsud z Letné je krásně vidět, jak moc Svatý Vít převyšuje Hrad. To jen zespodu od Vltavy je to celek, Hradčany. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Zpřesněné odhady Českého statistického úřadu potvrdily v Česku recesi, která trvá již tak dlouho, jako v nejzadluženějších jihoevropských zemích. V příštím roce by se měl vrátit růst, který ale bude jen nepatrný, míní ekonomové.

ČSÚ potvrdil propad hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Meziročně to bylo o 1,3 procenta.

"Zpřesněná data o HDP nijak nemění ekonomický obrázek Česka. Nepřetržitým trváním recese po dobu čtyř kvartálů se v Evropě řadíme po bok Španělska, Portugalska, Kypru a Řecka," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČTĚTE TAKÉ:

V meziročním srovnání existuje podle něj v EU osm zemí s hlubším propadem HDP než vykázalo Česko, z nich ale pouze o Nizozemsku se podobně jako o Česku nemluví v souvislosti s dluhovou krizí.

Vývoj české ekonomiky odráží kondici jejích největších obchodních partnerů, upozornil řídící partner PwC v ČR Jiří Moser. Zhruba půlprocentní předpokládaný pokles eurozóny v letošním roce tak znamená pokles české ekonomiky o asi procento.

V příštím roce lze čekat stagnaci eurozóny a potažmo i českého hospodářství. "V dalších letech bychom již měli směřovat výrazněji do černých čísel. Naše studie přitom ukazuje, že i na případné další potíže je česká ekonomika po Rusku druhá nejlépe připravená ze zemí střední a východní Evropy," dodal.

Češi odkládají nákupy

"Nemá smysl rozebírat konkrétní čísla, která se ještě mnohokrát změní, ale jen trendy. A ty jsou jasné. Domácnosti šetří. Odkládají nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, šetří i na potravinách," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Vedle toho klesají i investice. Výrazně méně se investuje do bytových i nebytových staveb, což se odráží v dramatickém propadu stavebnictví, které propouští. "Lidé mají strach o práci. Navíc vědí, že v příštím roce bude kvůli vyšším daním vše dražší. Tím se kruh uzavírá," podotkl.

ČTĚTE TAKÉ:

Tuzemská ekonomika je v recesi od konce loňského roku. Z hlediska struktury HDP se podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho nic nemění. Nadále přetrvává slabost domácí poptávky a vnější poptávka není schopná pokles domácí poptávky vykompenzovat.

"Tento rok očekáváme pokles české ekonomiky o 0,9 procenta. V příštím roce počítáme s hlemýždím růstem o 0,5 procenta," odhadl.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - MĚŘICÍ TECHNIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč