Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecko musí škrtat víc, jinak peníze nedostane

Ekonomika

  12:48
BERLÍN - Příslib hospodářských reforem, k němuž se zavázalo Řecko, nesplňuje základní požadavek na snížení státního dluhu na požadovanou úroveň. Podle zdrojů agentury Reuters to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble foto: ČTK/AP

Výraznější snížení dluhu požaduje například Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle navrženého plánu by se prý státní dluh do roku 2020 snížil na 136 procent hrubého domácího produktu (HDP), věřitelé ale požadují snížení až na 120 procent.

Ten už dříve sdělil, že na 120 procent HDP je nutné dluh snížit, pokud se má Řecko do budoucna se svými problémy vypořádat. Méně výrazné snížení by podle měnového fondu nestačilo a Řecko by se později s největší pravděpodobností znovu dostalo do problémů.

ČTĚTE TAKÉ:

Snížení dluhu na 120 procent HDP do osmi let se teď jeví jako nereálné a podle Reuters to vypadá, že věřitelé budou shovívavější. Hovoří se o tom, že by jim mohlo stačit snížení dluhu na 125 procent HDP. Nyní se zadlužení pohybuje kolem 160 procent HDP.

Je třeba víc utáhnout opasky

Schäubleovy komentáře tak naznačují, že je třeba pokračovat v jednání a najít další úspory, které proti současným plánům umožní snížit zadlužení o dalších deset až 11 procentních bodů. V řeči peněz je to zhruba 20 miliard eur (asi 500 miliard Kč).

Schůzky s konzervativními zákonodárci se podle Reuters zúčastnila vedle Schäubla spolková kancléřka Angela Merkelová. Ta řekla, že by bylo nebezpečné nechat Řecko zbankrotovat. Takový krok by podle ní mohl vést k nepředvídatelným dopadům.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéfové řeckých koaličních stran se ve čtvrtek po mnoha odkladech dohodli na nových úsporných opatřeních, která mají Řecku otevřít cestu k novému záchrannému úvěru za 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč).

Bez něj by země už v březnu téměř jistě zbankrotovala. Eurozóna ale požaduje, aby slíbené reformy nejprve schválil řecký parlament. Ministři financí eurozóny tak ve čtvrtek pomoc Řecku neschválili.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat