Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecko bez proudu? Obchodníci omezují dodávky elektřiny

Ekonomika

  20:37
LONDÝN - Obchodníci s elektřinou z minimálně čtyř zemí omezili či zastavili dodávky do Řecka kvůli nezaplaceným účtům. Roste tak riziko výpadků elektřiny během turistické sezony.
Řekové neplatí účty za elektřinu, dovozci ji proto přestávají dodávat. (Ilustrační foto)

Řekové neplatí účty za elektřinu, dovozci ji proto přestávají dodávat. (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Řecký provozovatel elektrické sítě LAGHE podle soudních dokumentů dluží zahraničním a domácím dodavatelům 327 milionů eur (8,4 miliardy Kč). Jeho tržby totiž klesly v důsledku hospodářské recese a neochoty řady Řeků platit účty za elektřinu.

K omezení či zastavení dodávek elektřiny do Řecka podle zdrojů agentury Reuters přikročily minimálně čtyři obchodní společnosti ze Švýcarska, Itálie, Bulharska a Německa.

"Výrazně jsme snížili objem dodávek, abychom dostali pod kontrolu riziko v Řecku, které je důsledkem zpožděných plateb," uvedl jeden ze švýcarských obchodníků, který si nepřál být jmenován.

A cena roste

Pokles dovozu elektřiny již vedl k výraznému nárůstu jejích cen na řeckém trhu. Ceny tlačí vzhůru také teplé počasí. Prudký pokles dovozu elektřiny by podle agentury Reuters mohl ve spojení s dlouhodobější vlnou veder způsobit výpadky elektrického proudu v době vrcholící turistické sezony.

K TÉMATU:

Cestovní ruch přitom představuje jeden z mála významných devizových zdrojů řecké ekonomiky. Řecko loni navštívilo celkem 16 milionů turistů. Cestovní ruch se podílí 15 procenty na řeckém hrubém domácím produktu a zajišťuje pětinu pracovních míst v zemi. Řecká míra nezaměstnanosti se v prvním čtvrtletí vyšplhala na rekordních 22,6 procenta.

V loňském třetím čtvrtletí, které zahrnuje letní sezonu, se dovoz podílel na celkové spotřebě elektřiny v Řecku více než deseti procenty, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!