Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Juncker: Nikdo nevolal po odchodu Řecka z eurozóny

Ekonomika

  22:58
BRUSEL - Řecko by mělo v eurozóně zůstat, řekl po večerním jednání ministrů financí bloku v Bruselu šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker. Eurozóna podle něj udělá vše pro to, aby Atény v 17členné eurozóně zůstaly. Nesmí však prý ustoupit od přislíbených reforem.

Jean-Claude Juncker foto: Česká pozice

Juncker zdůraznil, že nikdo na pondělním jednání nevolal po tom, aby Řecko eurozónu opustilo.

"Naprosto nikdo v tomto směru neargumentoval," podotkl Juncker. "Je jasné, že chceme, aby Řecko zůstalo v euru," doplnil Junckera eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko, které je sužované dluhovou krizí, už dostalo od partnerů masivní půjčky a další peníze jsou mu přislíbeny. Druhý záchranný program ve výši 130 miliard eur v půjčkách ale partneři Atén podmínili úsporami a reformami, které jsou v této jihoevropské zemi velmi neoblíbené. To se projevilo i na nedávných parlamentních volbách. V nich uspěla seskupení, která mají s podmínkami zásadní problémy a brojí proti nim.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Strany, které doposud podporovaly podmínky plánu reforem, nezískaly dostatečnou většinu, aby sestavily novou vládu. O vytvoření kabinetu se nicméně ještě jedná. Pokud se ale nepodaří situaci vyřešit, budou v Řecku zřejmě už v červnu nové volby. Kvůli politické situaci a jejím dopadům se v poslední době začalo opět hodně spekulovat o možnosti, že by Řecko eurozónu opustilo.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...