Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řecko šetřit nebude, vzkázal šéf radikální levice Evropě

Evropa

  19:15
ATÉNY - Vůdce řecké radikální levice, který se pokouší o sestavení nové vlády, oznámil Evropské unii, že závazky předchozího kabinetu ohledně úspor už neplatí.
Řecko (ilustrační foto)

Řecko (ilustrační foto) foto: Reuters

Vůdce Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras zaslal ráno dopis v tomto znění šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi a řediteli Evropské centrální banky (ECB) Mariovi Draghimu, upozornil například list Kathimerini. Informují o tom řecké zpravodajské servery.

ČTĚTE TAKÉ:

Tsipras toto prohlášení zdůvodnil tím, že voliči v nedělních parlamentních volbách jednoznačně odsoudil dosavadní dohody o vládních ekonomických reformách provázených drastickými škrty výměnou za finanční pomoc eurozóny se splácením obrovského dluhu Řecka.

Alexis Tsipras

Antonis Samaras

Tsipras už v předchozích dnech řekl, že jeho strana je jednoznačně proti pokračování dosavadní politiky plnění "barbarských a ponižujících" podmínek. Šéf SYRIZA se od úterý snaží dát dohromady vládní většinu mezi potenciálními koaličními partnery. Místní pozorovatelé pochybují, že se mu to podaří. Předpokládá se, že země půjde k dalším předčasným parlamentním volbám v červnu.

Přípravy na předčasné volby

Tsipras se má setkat především s vůdci proevropských stran, které ve volbách utrpěly značné ztráty a přišly o nadpoloviční většinu v parlamentu.

Vůdce konzervativců z Nové demokracie (ND) Antonis Samaras po Pyrrhově vítězství, ve kterém získal sice první místo, ale něco jen přes stovku poslanců v 300členném parlamentu, vyzval k seskupení sil pravého středu s cílem zachránit členství země v eurozóně. Podle médií se tak již začal i on připravovat na předčasné volby, v nichž chce zastavit posilování radikální levice a obecně extremistických sil v Řecku.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...