Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecký ministr financí věří, že s plánem pro zmírnění zadlužení uspěje

Ekonomika

  20:27
ATÉNY - Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v pátek vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní věřitelé přijmou mnohé z řeckých požadavků na zmírnění podmínek splácení řeckého dluhu.

Euklidis Tsakalotos, nový ministr financí v Řecku foto: ČTK

Podle agentury AFP mu záleží zejména na výměně řeckých obligací v hodnotě 27 miliard eur mezi Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). To by podle něho zjednodušilo Řecku situaci a usnadnilo by mu splácení dluhů.

Jde ještě o plán Tsakalotosova předchůdce Janise Varufakise, který navrhoval, aby ESM převzal od ECB tyto dluhopisy v rámci takzvaného swapového obchodu. Pro Řecko by to představovalo novou úvěrovou dohodu, která by podle Varufakisových představ byla na 30 let při relativně nízkém úroku 1,5 procenta.

Atény by pak byly s to zaplatit dluh za 6,7 miliardy eur, který musí vrátit ECB v průběhu července a srpna. A Řecko by také mohlo konečně těžit z výhod kvantitativního uvolňování, tedy jakéhosi tisknutí nových peněz a nákupů vládních dluhopisů. Kvůli svým dluhovým potížím je Řecko jedinou zemí eurozóny, která z toho neprofituje.

Celkově Atény v rámci svého nejnovějšího návrhu chtějí od ESM získat 53,5 miliard eur (1,45 bilionu korun). Řecká vláda kvůli tomu připravila nový plán reforem, jenž se nicméně do značné míry shoduje s nedávno odmítnutými návrhy věřitelů a obsahuje například dalekosáhlé reformy penzijního systému a daní.

Řecko čelí hrozbě bankrotu. K 30. červnu nesplatilo 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), čímž se země stala první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku. Celkově Řecko dluží MMF 20 miliard eur.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat