Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Utrácel Bártův muž na dopravě nezákonně miliardy?

Ekonomika

  8:01aktualizováno  17:23
PRAHA - Ředitelství silnic a dálnic utrácí miliardy korun na opravy silnic v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Ukazuje to kontrola, kterou provedli zaměstnanci Státního fondu dopravní infrastruktury.
Stavba dálnice - ilustrační foto

Stavba dálnice - ilustrační foto foto: ČTK

Kontrola může stát brzy místo šéfa ŘSD Reného Porubu. Píše o tom deník MF DNES. Kontroloři se zaměřili na zdánlivě malé zakázky, kterými však ročně v součtu protékají miliardy korun.

Jde o peníze na opravy silnic, které často ŘSD zadávalo buď přímo jediné firmě bez soutěže, nebo jen pětici vyvolených. Celkem se kontroloři zaměřili na 30 zakázek z 572, které ŘSD loni na opravy silnic prvních tříd vypsalo.

ČTĚTE TAKÉ:

"U 29 zakázek bylo z rozdílných důvodů konstatováno porušení zákona o zadávání veřejných zakázek," zdůraznila Andrea Volaříková z tiskového odboru ministerstva dopravy. ŘSD nechce výsledky auditu zatím komentovat. Kontrola ještě není definitivně u konce, ŘSD totiž dostalo druhou šanci podat námitky k Výboru SFDI.

"Jsem stále přesvědčen, že naše právní stanovisko je správné a zákon o zadávání veřejných zakázek jsme neporušili. Stejně tak jsem přesvědčen, že po řádném projednání – pokud by nebyl vyvoláván nynější mediální tlak – by se k tomuto našemu zdůvodnění přiklonilo i Ministerstvo dopravy ČR," řekl serveru Lidovky.cz  šéf ŘSD René Poruba.

"Mým, již několikrát opakovaným postojem je, že v tuto chvíli není jediný důvod, aby daňový poplatník musel dále na tuto škodu nezpůsobenou státem přispívat. A že tým pracující na D47 musí v tomto případě postupovat konečně jako silný investor a v žádném případě nepodléhat jakýmkoliv politickým, mediálním tlakům či zájmům komerčních skupin a nebát se pokusů o diskreditaci," doplnil Poruba.

Konec Bártova muže?

Deník má k dispozici výtah zprávy, kterou bude Výbor SFDI tento týden projednávat. Podle ní navíc hrozí nebezpečí, že by mohly finanční úřady při kontrole najít porušení rozpočtové kázně a ŘSD by pak muselo peníze vracet.

Nejde přitom o žádná drobná administrativní pochybení, podle kontrolorů je špatně vytvořený už systém na zadávání zakázek.

Audit SFDI může posloužit ministru dopravy Pavlu Dobešovi jako důvod pro odvolání šéfa ŘSD René Poruby, který je posledním ze tří mužů bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV) v rezortu dopravy, napsal deník.

Autoři: ,