Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reforma v zemi, kde jsou jen tři reformátoři

Ekonomika

  9:53
Miloš Zeman se včera pustil do ekonomů. "Nejlepší je ekonomy vyslechnout a potom schwarzenbergsky s úctou usnout," řekl Zeman na ekonomické konferenci Zlatá koruna. Zároveň však umravňoval i politiky, kterým vzkázal, že by do úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty neměli strkat prsty.

Miloš Zeman foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V tom případě však není jasné, kdo by měl v Česku rozpočet sestavovat. Podle Zemana pro to evidentně nemají kvalifikaci ani ekonomové, ani politici. Dokázal by to zřejmě jenom Miloš Zeman.

Ministru Janotovi však Zeman věří. A Janota včera pokračoval v předkládání špatných zpráv, když řekl, že jeho balíček je jen základem pro budoucí reformy, které musí provést příští vláda.
Otázkou je, kde vezme Česká republika odvážného reformátora.

Jiří Paroubek to určitě není, vždyť nedokázal zreformovat ani vlastní stranu, přestože o tom hovoří dost nabubřele už několik let. A jeho zástupce Bohuslav Sobotka se zatím do historie zapsal jako ministr financí, během jehož úřadování se Česká republika nejvíce zadlužovala.

Jistou zárukou jsou tak jen dva lidé - Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek, kteří aspoň dokázali v poslední chvíli strhnout kormidlo veřejných financí správným směrem.

No a pak už je tu pouze jediný - byť v tuto chvíli bývalý - sociální demokrat, který by mohl reformu provést. Miloš Zeman.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat